Kolejne kraje odpowiadają w związku ze sprawą Skripala
Australia wydali dwóch rosyjskich dyplomatów w odpowiedzi na próbę otrucia byłego pułkownika rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU i brytyjskiego agenta Siergieja Skripala, do której doszło na terytorium Wielkiej Brytanii - podał Reuters we wtorek. Wcześniej o zawieszeniu stosunków bilateralnych z Rosją poinformował minister spraw zagranicznych Islandii.
Premier Australii Malcolm Turnbull powiedział we wtorek, że "dwóch rosyjskich dyplomatów zidentyfikowanych jako niezgłoszeni oficerowie wywiadu zostanie wydalonych przez rząd australijski za działania niezgodne z ich statusem, zgodnie z Konwencjami Wiedeńskimi".
Z kolei minister spraw zagranicznych Islandii powiedział, że dwustronne kontakty na wysokim szczeblu z Rosją zostają zawieszone w akcie solidarności z Wielką Brytanią i innymi krajami, które nałożyły sankcje dyplomatyczne na Moskwę.
Otrucie Nowiczokiem
Skripal oraz towarzysząca mu córka Julia 4 marca trafili do szpitala w stanie krytycznym, gdy stracili przytomność w Salisbury. W toku śledztwa, prowadzonego z udziałem m.in. policyjnych sił antyterrorystycznych i wojskowych ekspertów ds. broni chemicznej, odkryto, że do próby otrucia Skripala i jego córki wykorzystano produkowaną w Rosji broń chemiczną typu Nowiczok.
16 krajów UE, Ukraina, Stany Zjednoczone, Kanada, Albania i Norwegia wydalają rosyjskich dyplomatów. O tym korespondentka Polsat News z Brukseli Dorota Bawołek.
PAP
Czytaj więcej