Ekolodzy z Greenpeace wdarli się na platformę wiertniczą w Norwegii
- Aktywiści z organizacji ekologicznej Greenpeace wdarli się w czwartek na pokład platformy wiertniczej należącej do koncernu Statoil, aby uniemożliwić jej wypłynięcie z norweskiego portu Skipavika - poinformowali działacze. Firma chce ją wykorzystać do odwiertów w Arktyce.
Zdaniem szefa norweskiego oddziału Greenpeace Trulsa Gulowsena na pokładzie platformy znajduje się dwóch działaczy, a dziesięciu jest na wodzie w kajakach, aby "mieć pewność, że platforma nie opuści portu".
- Jesteśmy gotowi pozostać tak długo, jak to konieczne - dodał Gulowsen.
Akcja nie wpłynie na plany koncernu
W czwartek rzecznik prasowy Statoil Morten Eek powiedział, że akcja Greenpeace nie wpłynie na ich plany operacyjne, gdyż żadne prace nie zostały jeszcze rozpoczęte.
W zeszłym miesiącu norweski koncern naftowy oświadczył, że w sezonie letnim na Morzu Barentsa zamierza przeprowadzić dwa odwierty poszukiwawcze z możliwością przeprowadzenia kolejnych pięciu. Według Statoil platforma zapewni bezpieczną i wydajną eksploatację.
Greenpeace przegrał proces sądowy z rządem Norwegii
Półzanurzalna platforma West Hercules należy do firmy Seadrill i została wynajęta Statoilowi za pośrednictwem jej oddziału North Atlantic Drilling.
W styczniu 2018 r. Greenpeace przegrał proces sądowy z norweskim rządem w związku z prowadzonymi odwiertami w Arktyce. Zdaniem ekologów przyznanie koncesji poszukiwawczych naruszało prawo obywateli do czystego środowiska.
PAP
Autor zdjęcia: Christian Åslund / Greenpeace
Czytaj więcej
Komentarze