Na polu znaleziono skrytkę pełną złotych monet. Mają ponad 2 tys. lat
Monety znaleziono na terenie hrabstwa Kent w południowo-wschodniej Anglii przy użyciu wykrywacza metali. Odkrycie uznano za jedno z najbardziej ekscytujących na Wyspach Brytyjskich od ponad 20 lat. Przypuszcza się, że monety pochodzą z okolic 50 lub 60 roku p.n.e., czyli z czasów nieudanych prób inwazji na Brytanię dokonanych przez Juliusza Cezara.
W październiku 2016 roku na polu uprawnym w pobliżu miejscowości Chiddingstone odkryto kilkanaście, w tym 10 całych, bardzo dobrze zachowanych złotych monet z epoki żelaza. Leżący w ziemi od ponad 2 tys. lat skarb przewieziono do Muzeum Brytyjskiego, gdzie jest bezpiecznie przechowywany, a informacje o nim upubliczniono dopiero teraz.
Monety dołączą do ekspozycji Muzeum Eden Valley w Edenbridge. Oficjalne otwarcie wystawy nastąpi 7 kwietnia. Cztery dni później kolekcja będzie otwarta dla gości muzeum.
"Znalezienie takiego skarbu zdarza się niezwykle rzadko"
Archeolog z Eden Valley, Claire Donithorn powiedziała, że dokładna lokalizacja odnalezienia monet jest utrzymywana w tajemnicy. J
Jak dodała, że muzeum wystosowało apel do mieszkańców, aby zebrać część z 13 tys. funtów potrzebnych do uratowania znalezisk i zakupieniu specjalnych witryn, a wpływy ze sprzedaży zostaną podzielone pomiędzy znalazcę i właściciela gruntu. Na razie - głównie dzięki dotacjom - zebrano 11 tys. funtów.
- Znalezienie skarbu tej wielkości zdarza się niezwykle rzadko - powiedziała Donithorn.
Podarunki na opłacenie lub przekupienie najemników
Przypuszcza się, że monety pochodzą z okolic 50 lub 60 rok p.n.e. i prawdopodobnie zostały wykorzystane jako podarunki na opłacenie lub przekupienie najemników walczących z Galami przeciwko Juliuszowi Cezarowi.
Złote monety prawdopodobnie zostały wyprodukowane w okolicach Amiens w północnej Francji.
kentlive.news
Czytaj więcej