Szef MSZ Niemiec w Polsce. Rozpoczęło się spotkanie z prezydentem Dudą
W Pałacu Prezydenckim w piątek po godz. 12, rozpoczęło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maasem. Szef niemieckiego MSZ w Warszawie spotka się również z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem.
Na godz. 17 zaplanowana jest wspólna konferencja prasowa szefów MSZ Polski i Niemiec. Szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz powiedział w czwartek, że rozmowy będą toczyć się na temat dwustronnych stosunków, a także kwestii przyszłości UE. - Mamy, jako Polska pewne stanowisko w tej sprawie, jest dyskusja na temat przyszłości UE, modelu integracji, kwestia funduszy strukturalnych. Te wszystkie kwestie wymagają omówienia - wskazał.
Druga wizyta
Polska jest drugim celem wizyty zagranicznej zaprzysiężonego w środę szefa niemieckiej dyplomacji. W środę, zaraz po objęciu urzędu, Maas udał się z krótką wizytą do Paryża.
Przed wylotem do Warszawy Maas podkreślił, że Niemcy opowiadają się za ścisłym partnerstwem z Polską "mimo różnych perspektyw", jakie polska i niemiecka strona reprezentują w kilku obszarach.
- Europy nie można sobie wyobrazić bez pojednania i przyjaźni między Niemcami i Polakami. Dlatego ciąży na nas odpowiedzialność za jedność Europy - podkreślił. Maas zapowiedział, że z przedstawicielami władz polskich będzie rozmawiał o tym, jak Niemcy, Polska i Francja mogą wspólnie przyczyniać się do rozwoju Europy.
B. minister sprawiedliwości
W poprzednim rządzie wielkiej koalicji (CDU/CSU-SPD) Maas pełnił funkcję ministra sprawiedliwości i ochrony konsumentów. W tej roli wyrażał zaniepokojenie w związku z zagrożoną - jego zdaniem - niezależnością wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Pozytywnie odnosił się też do wszczęcia przez KE wobec Warszawy postępowania z art. 7 traktatu o UE.
Maas zastąpił na stanowisku szefa MSZ Sigmara Gabriela - b. lidera socjaldemokratów i jednego z najpopularniejszych, najbardziej doświadczonych polityków tego ugrupowania.
Nowy gabinet Merkel został zaprzysiężony po blisko sześciu miesiącach od wyborów parlamentarnych w Niemczech. Jeszcze nigdy okres formowania gabinetu nie trwał w tym kraju tak długo.
PAP, fot. na stronie głównej: PAP/Jacek Turczyk
Czytaj więcej
Komentarze