Śnieżyce, metrowe zaspy i odczuwalne minus 20 stopni. Zima wraca do Polski

Polska

Intensywnie pada już w Wielkopolsce i na Mazowszu, a do soboty w całej Polsce może spaść nawet 30 cm śniegu. Sytuacja jest poważna, bo Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla 11 województw. Jeśli prognoza się sprawdzi, to całą Polskę może w weekend czekać całkowity paraliż - najbardziej zagrożone są lotniska i drogi. Ciężki, mokry śnieg może zrywać linie energetyczne.

Średnio raz na pięć lat zdarza się w Polsce specjalny układ pogodowy, który przynosi paraliżujące opady śniegu. Ostatnio mieliśmy z nim do czynienia w 2013 roku, a jeszcze wcześniej w 2007 roku. Wówczas w ciągu jednej doby spadło nawet 20-30 centymetrów śniegu, co za każdym razem doprowadzało do paraliżu. Dane meteorologiczne wskazują, że w ten weekend takie śnieżyce wrócą nad Polskę.

 

Ciężki, mokry śnieg groźny dla dachów i linii przesyłowych

 

Przyczyną będzie układ niskiego ciśnienia, który nad południowo-wschodnią Polskę dotrze z południa Europy. Niże wędrujące z tego kierunku powodują bardzo duży kontrast termiczny. Nacierające na siebie skrajnie różne masy powietrza sprzyjają gwałtownej konwekcji, która piętrzy chmury i zasila je w duże ilości wilgoci.

 

Ta wilgoć zaczyna przy temperaturze na granicy zera opadać na ziemię w postaci dużych, ciężkich płatków śniegu bogatych w wodę. Pod naporem śniegu złamane gałęzie mogą upadać na linie energetyczne i powodować ich zrywanie, a wielkopowierzchniowe dachy mogą się zapadać.

 

 

Zawieje śnieżne ograniczą widoczność

 

Zgodnie z najnowszymi prognozami deszcz przejdzie w śnieg w piątek w godzinach popołudniowych w pasie od Dolnego Śląska przez południową Wielkopolskę, Ziemię Łódzką i Kielecczyznę po środkowe i południowe Mazowsze oraz Lubelszczyznę. Silne podmuchy wiatru do 60 km/h z północnego wschodu będą wzniecać zawieje śnieżne, znacznie ograniczające widoczność.

 

W nocy z piątku na sobotę strefa śnieżyc i zawiei śnieżnych zacznie się rozszerzać na południowe województwa. Jej intensywność będzie z biegiem godzin słabnąć od zachodu w kierunku wschodnich. Najdłużej sypać będzie na Lubelszczyźnie, aż do sobotniego poranka.

 

Do tego czasu w całej południowej połowie kraju spadnie przeważnie przynajmniej od 5 do 10 cm śniegu. Na Ziemi Łódzkiej, w południowej części Mazowsza, na Kielecczyźnie i Lubelszczyźnie pokrywa śnieżna może mieć grubość od 10 do 20 cm, a lokalnie nawet 30 cm, zwłaszcza na Lubelszczyźnie.

 

 

Kolejna fala śnieżyc i zawiei śnieżnych nadejdzie w niedzielę i poniedziałek nad południowy wschód kraju, gdzie może spaść przeważnie od 10 do 20 cm śniegu, a w Karpatach nawet ponad pół metra. Z powodu porywistego wiatru będą się tworzyć zaspy, które mogą mieć przy drogach wiodących przez otwarte przestrzenie nawet od 50 do 100 cm wysokości.

 

Lodowaty wiatr

 

Po ustąpieniu śnieżyc niebo zacznie się przejaśniać i rozpogadzać, a temperatura gwałtownie się obniżać. W sobotę w całym kraju będziemy mieć całodobowy mróz, największy, bo termometry wskażą około -5 stopni Celsjusza we wschodnich województwach. Jednak z powodu silnego wiatru temperatura odczuwalna może być nawet o 5-10 stopni niższa od wskazań termometrów.

 

Dotkliwie to odczujemy w nocy z soboty na niedzielę i w niedzielę o poranku, gdy temperatura odczuwalna przy lodowatym wietrze z północnego wschodu spadnie na większym obszarze kraju do 15-20 stopni poniżej zera.

 

IMGW ostrzega

 

Komunikaty dotyczące opadów śniegu i zamieci śnieżnych Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla województw: wielkopolskiego, mazowieckiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, lubelskiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Są to ostrzeżenia pierwszego stopnia, które oznaczają, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

 

Drugim stopniem ostrzeżenia o intensywnych opadach śniegu objęta została Lubelszczyzna. W województwie prognozuje się wystąpienie opadów śniegu, miejscami mokrego, o natężeniu umiarkowanym. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w regionie od 10 cm do 20 cm, lokalnie do 25 cm.

 

Zobacz aktualną prognozę pogody:

 

 

twojapogoda.pl, polsatnews.pl, Polsat News

mr/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie