Rzecznik SN: rozważenia wymaga, czy nie należałoby powtórzyć procedury wyłonienia członków KRS
W ustawie o KRS brak przepisu ws. terminu zwołania pierwszego posiedzenia. Jest jedynie mowa, że posiedzenia muszą się odbywać co najmniej raz na dwa miesiące - oświadczył rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski. Dodał, że rozważenia wymaga prawidłowość przeprowadzonej procedury wyłonienia członków KRS przez Sejm i to, czy nie należy jej powtórzyć, by uniknąć zarzutów nieprawidłowego powołania.
"W ustawie (o KRS - red.) brakuje przepisu, który wskazywałby termin zwołania pierwszego posiedzenia. Pomocniczo tylko posiłkować się można art. 20 ust. 2, który stanowi, że posiedzenia KRS powinny się odbywać co najmniej raz na dwa miesiące. Skoro ostatnie posiedzenie Rady odbyło się dnia 3 marca 2018 r., to termin ten mija 3 maja 2018 r." - oświadczył w piątek rzecznik SA Michał Laskowski.
Dodał też, że Sejm dokonał wyboru sędziów członków KRS 6 marca, a obwieszczenie uchwały w tej sprawie ukazało się 12 marca, a więc przed czterema dniami. "Pierwsza Prezes SN w liście kierowanym do Ministra Sprawiedliwości zadeklarowała, że w sprawie zwołania pierwszego posiedzenia Rady postąpi zgodnie z przepisami i dotychczas nie można mówić o jakiejkolwiek zwłoce z jej strony" - podkreślił sędzia.
"Rozważa potrzebę zwrócenia się do marszałka Sejmu"
"W tym stanie rzeczy używanie określenia »obywatelskie nieposłuszeństwo«, i to przez urzędującego Ministra, uznać należy za całkowicie nieuprawnione i godzące w autorytet konstytucyjnego organu, jakim jest Sąd Najwyższy i jego Pierwszy Prezes. W żaden sposób nie można twierdzić, że Pierwszy Prezes SN nie wykonuje swego obowiązku" - stwierdził rzecznik.
Jak zaznaczył, "rozważenia wymaga prawidłowość przeprowadzonej procedury wyłonienia sędziów - członków Rady przez Sejm i to, czy nie należałoby tej procedury powtórzyć, aby uniknąć w przyszłości ewentualnych zarzutów nieprawidłowego powołania". "Pierwszy Prezes SN rozważa w tym stanie rzeczy potrzebę zwrócenia się w tej sprawie do Marszałka Sejmu" - oświadczył.