"Rosja ćwiczy pełnoskalowy konflikt z NATO; podejmiemy działania". Duda po odprawie kadry MON
- Mogę otwarcie mówić o wspólnej wizji ośrodka prezydenckiego i MON, jeśli chodzi o kształt przyszłego systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi - oświadczył prezydent Andrzej Duda na odprawie kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP. Wśród wyzwań, jakim Polska musi stawić czoła wymienił "nieprzewidywalną politykę Rosji", gotowej "sięgnąć do siły militarnej, aby osiągnąć swoje cele".
- Bezpieczeństwo jest z całą pewnością tą sferą, która powinna nas łączyć, musi być tym punktem, w którym jednoczą się wysiłki i tym punktem, w którym osiągany jest konsensus. Dlatego cieszę się z bardzo dobrej współpracy z ministrem (obrony) Mariuszem Błaszczakiem - powiedział prezydent.
Podziękował szefowi MON i jego współpracownikom "za nadanie tej współpracy zupełnie nowej jakości".
Utworzą agencję odpowiedzialną za zakupy dla wojska
- Dziś mogę otwarcie mówić o wspólnej wizji ośrodka prezydenckiego i resortu obrony narodowej, jeśli chodzi o kształt przyszłego systemu dowodzenia siłami zbrojnymi - powiedział prezydent. Jak dodał, planowane zmiany będą wprowadzane stopniowo, tak, żeby nie zakłócać zdolności sił zbrojnych do reagowania, a przygotuje je powołany własnie specjalny zespół.
- Przede wszystkim chcemy, żeby postępował proces modernizacji armii, chcemy zrealizować założone, podstawowe zakupy. Chcemy także nadrobić w miarę możliwości zaległości, które powstały w poprzednich latach w stosunku do planów, jakie były na lata 2013-17" - zadeklarował prezydent. Jak dodał, do tej pory nie było dostatecznej koordynacji w kwestii zakupów dla wojska, dlatego ma zostać utworzona agencja, która będzie je realizowała i koordynowała
Podkreślił, że współpraca między Pałacem Prezydenckim i MON pozwoli stawić czoła obecnym wyzwaniom. - Myślę przede wszystkim o nieprzewidywalności polityki Federacji Rosyjskiej. Rosja pokazuje, że jest gotowa sięgnąć do siły militarnej, aby osiągnąć swoje cele, świadomie łamie przy tym prawo międzynarodowe, co przecież było niespotykane w Europie od czasu zakończenia II wojny światowej. To niebezpieczne dla nas, dla wszystkich sąsiadów Rosji, wreszcie dla całej społeczności międzynarodowej - sprecyzował prezydent.
Polska miałaby być jedną z aren konfliktu
- Co więcej, Rosja, co pokazały ostatnie ćwiczenia Zapad'17, ćwiczy pełnoskalowy konflikt z NATO, którego areną miałaby być m.in. Polska, ale także i państwa bałtyckie. To wymusza od nas podjęcie konkretnych działań wzmacniających potencjał obronny - dodał Andrzej Duda.
Jak mówił, m.in. dlatego polecił szefowi BBN przygotowanie rekomendacji do nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego, które zostaną przekazane wkrótce MON. - Na ich podstawie ministerstwo przygotuje projekt strategii, którą następnie będę mógł zatwierdzić - dodał prezydent.
Zapowiedział, że nadal będzie budowana "pozycja Polski - jako państwa wnoszącego wkład w utrzymanie ładu oraz porządku w Europie i na świecie, zarówno na forum NATO, Unii Europejskiej, jak i Rady Bezpieczeństwa ONZ, której jest obecnie członkiem.
Zaznaczył, że - obok reformy systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi w centrum uwagi będą pozostawać kwestie modernizacji technicznej armii.
Błaszczak: wzmacniamy ścianę wschodnią
Szef MON zapowiedział natomiast dyslokację części polskich wojsk z zachodu na wschód "w ramach kluczowego dla bezpieczeństwa militarnego Polski wzmocnienia ściany wschodniej". - Moim celem jest utworzenie we wschodniej Polsce nowej dywizji zawodowego wojska - oświadczył Mariusz Błaszczak.
Przypomniał ponadto, że w I kwartale 2018 roku zostanie podpisana umowa na zakup systemu przeciwrakietowego w ramach programu "Wisła".
- To skok w inną epokę, jeżeli chodzi o polską obronę przeciwlotniczą - ocenił. Zapewnił, że kontynuowane są też prace dotyczące innych programów dotyczących zakupu uzbrojenia dla armii.
Przekazał też, że jego resort zabiega o "liczniejszą obecność wojsk sojuszniczych w Polsce".
Jak dodał, na wtorkowym spotkaniu formatu B9 (dziewięciu państw wschodniej flanki NATO, tzw. dziewiątki bukaresztańskiej - red.) w Bukareszcie usłyszał "deklarację wsparcia dla (umieszczenia) kolejnego dowództwa NATO w Polsce, po reformie systemu dowodzenia Paktu Północnoatlantyckiego".
Nawiązał też do Wojsk Obrony Terytorialnej, których kolejne brygady są formowane na terenie całego kraju. W ocenie Błaszczaka, jest to "ogromny potencjał, który trzeba dobrze wykorzystać".
PAP
Czytaj więcej
Komentarze