Nie będzie nagród, ale będą podwyżki dla ministrów i wiceministrów. Nawet o kilka tysięcy złotych

Polska

Ministrowie, którzy są parlamentarzystami, będą od przyszłej kadencji dodatkowo pobierać 60 proc. uposażenia posła lub senatora. Razem z ministerialną pensją to około 20 tys. zł. Podwyżki przewiduje rządowy projekt zmian w ustawie o służbie cywilnej. Opozycja mówi o "obłudzie" premiera. - Z jednej strony likwiduje nagrody, z drugiej szykuje ustawę o podwyżkach - stwierdził Mariusz Witczak (PO).

- Premier Morawiecki wystawia się na śmieszność ponieważ na konferencji prasowej powiedział, że zakazuje wypłacania nagród, ale zapomniał powiedzieć, że przygotował ustawę o podwyżkach dla wiceministrów, więc żadnej łaski nam nie robi - powiedział Polsat News Witczak.

 

"20 tys. zł plus dla swoich" 

 

- Nie będzie się to teraz nazywało nagrodą, ale to będzie regularna podwyżka i dużo wyższe wynagrodzenia dla ministrów. PiS opracował program "500 plus dla rodziców" i "20 tys. plus dla swoich" - dodał poseł PO.

 

Projekt zmian w ustawie o służbie cywilnej przygotowany w KPRM przewiduje likwidację nagród dla ministrów i sekretarzy stanu; przeniesienie wiceministrów w randze podsekretarzy do służby cywilnej, a także umożliwienie sekretarzom stanu będącym parlamentarzystami pobierania 60 proc. uposażenia posła lub senatora.

 

"Zmiana filozofii funkcjonowania rządu"

 

Jak wynika z projektu, stanowiska podsekretarzy stanu w KPRM i w ministerstwach będą wyższymi stanowiskami w służbie cywilnej.

Według projektu członkom Rady Ministrów, sekretarzowi stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i w ministerstwie oraz Szefowi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów nie przyznaje się nagród.

 

Większość zapisów projektu miałaby wejść w życie po 14 dniach od ich ogłoszenia. W czwartek szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk tłumaczył propozycje zmian w rządzie próbą zmiany "filozofii funkcjonowania rządu".

 

Zdaniem Dworczyka dzięki zmianom legislacyjnym "podsekretarze stanu przejdą z korpusu politycznego do służby cywilnej z wszystkimi tego konsekwencjami".

 

- Wierzymy, że najlepsi fachowcy będą po zmianie większości parlamentarnej pracowali nadal w rządzie - dodał w radiowej Jedynce.

 

"Nikt nie miał odwagi podjąć tego tematu"

 

Dworczyk pytany o wynagrodzenia wiceministrów po ich przejściu do służby cywilnej odpowiedział, że "będą wynagradzani dokładnie na tych samych zasadach, jak inni urzędnicy".

 

Jego zdaniem "to, jak ma funkcjonować, w jakim kształcie, w jakim modelu (...) polski rząd powinno być dyskusją ponadpartyjną". Wskazał, że "przez wiele lat nikt nie miał odwagi podjąć tego tematu".

 

- My chcemy o tym rozmawiać otwarcie - mówił Dworczyk. - Chcemy rozmawiać o modelu, który będzie dobry dla państwa, niezależnie od tego, jaka większość polityczna w Sejmie będzie funkcjonowała - zaznaczył. Wyraził nadzieję, że "taki dialog na poziomie parlamentu odbędzie się".

 

W środę Dworczyk zapowiedział, że projektem w piątek ma się zająć Komitet Stały Rady Ministrów. Propozycja ta stanowi realizację zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego.

 

Według Radia Zet projektem ustawy zajmie się zwołana na czwartek Rada Służby Publicznej (RSP). Jak poinformowała rozgłośnia, projekt miał być w trybie obiegowym przyjęty przez Radę, ale sprzeciw zgłosił zasiadający w niej poseł PO Mariusz Witczak.

 

Witczak: skandaliczne rozwiązanie

 

Polityk Platformy wskazał, że RSP ma się zebrać w czwartek o godz. 14.15. Jak ocenił, proponowana nowela to ustawa o znaczących podwyżkach dla rządu. Jak podkreślił, jest czymś skandalicznym, że wprowadza się tego typu rozwiązanie. - Albo się jest zawodowym parlamentarzystą, czyli nie pracuje się w innym miejscu i bierze się wynagrodzenie ustawowo przynależne, albo jak się pracuje w innym miejscu, to się nie bierze wynagrodzenia parlamentarzysty - wskazał.

 

Na początku tygodnia Morawiecki przyjął dymisje 17 wiceministrów i zapowiedział ogłoszenie kilku kolejnych dymisji w ciągu dwóch tygodni. Z kolei w ubiegłym tygodniu szef rządu zapowiedział, że w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy chce zredukować liczbę ministrów i wiceministrów o 20-25 proc. Premier zapowiedział też likwidację wszelkich nagród, premii dla ministrów i wiceministrów, a także, że podsekretarze stanu mają przejść do grupy urzędników służby cywilnej.

 

Premier zadeklarował wówczas, że zmiany w wynagrodzeniu będą możliwe jedynie w przypadku podsekretarzy stanu, w związku z ewentualnym przesunięciem ich do służby cywilnej. Natomiast sekretarze stanu, którzy pełnią mandat poselski - jak zadeklarował - mogliby otrzymywać część swojego uposażenia parlamentarnego.

 

PAP, Polsat News

paw/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie