Ma 630 m długości, przejedzie 11 tys. km. Pociąg z Holandii do Chin będzie jeździł przez Polskę
Pociąg towarowy z Holandii do Chin wyruszy w czwartek w swój pierwszy kurs. Przejeżdżać będzie przez Niemcy, Polskę, Białoruś, Rosję i Kazachstan. Podróż trwać będzie 16 dni. Chińczycy zainwestowali w rozbudowę połączenia kolejowego z zachodnią częścią Europy 400 mld euro. Połączenie nazywane jest nowym Jedwabnym Szlakiem, dawną drogą handlową łączącą Chiny z Europą i Bliskim Wschodem.
Pierwszy przystanek pociągu, który wyruszy w czwartek w trasę, znajduje się w amsterdamskim porcie Amerikahaven; ostatni - w Yiwu we wschodnich Chinach, w prowincji Zhejiang.
Alkohol i tekstylia do Chin. Do Europy odzież
Operatorem pociągu jest firma Nunner Logistics. W wagonach, które ciągnąć się będą przez co najmniej 630 m, przewożone będą m.in. ubrania dla dzieci, alkohole, części samochodowe i luksusowe tekstylia a z Polski m.in. wyroby cukiernicze. Do Europy wróci głównie z odzieżą.
Trasa prowadzi Jedwabnym Szlakiem, liczącej ok. 12 tys. km dawnej drogi handlowej łączącej Chiny z Europą i Bliskim Wschodem, wykorzystywanej od III wieku p.n.e. do XVII wieku n.e. (do ok. 1650 r.)
- Nowe połączenie jeszcze bardziej ułatwi operatorom, sprzedawcom detalicznym i markowym producentom w Holandii prowadzenie interesów z Chinami - powiedział Erwin Cootjans, dyrektor generalny Nunner Logistics.
Szybciej niż statkiem, ekologiczniej niż samolotem
Operator podkreśla, że podróż na trasie Nowego Jedwabnego Szlaku trwająca od 16 do 18 dni, to prawie dwa razy szybciej niż pływają statki między Chinami a Europą. Podkreśla również, że połączenie pozwoli dwudziestokrotnie ograniczyć emisję dwutlenku - porównując je z transportem lotniczym.
Myśląc o wykorzystaniu potencjału gospodarczego Nowego Jedwabnego Szlaku, Polska będzie gospodarzem pierwszego szczytu RailFreight, który odbędzie się w dniach 20-21 marca we Wrocławiu.
dutchnews.nl, railfreight.com, polsatnews.pl
Komentarze