Łamią prawo i donoszą na siebie do prokuratury. Obywatele RP sprawdzają działanie ustawy o IPN
"Składam zawiadomienie o popełnieniu przez siebie w sposób publiczny przestępstwa" - takie doniesienia złożyło do prokuratury kilkadziesiąt osób z ruchu Obywatele RP. - To protest wobec nowelizacji ustawy o IPN - mówiła przed prokuraturą w Warszawie członkini ruchu Ewa Błaszczyk. Protestujący wygłosili oświadczenia, w których przyznawali, że zbrodni na Żydach dokonywali także Polacy.
Akcja Obywateli RP przed prokuraturą miała miejsce w poniedziałek.
- Oświadczenia odczytaliśmy też przed gmachem Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu. Zrobiliśmy to publicznie, w obecności mediów, wyczerpaliśmy więc znamiona przestępstwa zgodnie z art. 55 a ust. 1 Ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Policja nie interweniowała - dodała Błaszczyk.
Protestujący głosili publicznie, że zbrodni na Żydach m.in. w Radziłowie, Szczuczynie, Jedwabnem, Rajgrodzie, Goniądzu, Rutkach, Grajewie - dokonali Polacy.
Świadomi popełnienia przestępstwa
"Uważam, że istniały powiaty, miasta, miasteczka i wsie, w których Polacy, przedstawiciele narodu polskiego, z inspiracji bądź bez inspiracji nazistów, w sposób spontaniczny lub zorganizowany, uczestniczyli w pogromach dokonywanych na ich współobywatelach, na ich żydowskich sąsiadach" - stwierdzili w oświadczeniu.
Podkreślili też, że "przypisywanie inspiracji okupantowi nie zmniejsza, a wręcz zwiększa ciężar tych haniebnych aktów, za które my jako Polacy, jako przedstawiciele narodu polskiego, również ponosimy odpowiedzialność".
Na koniec oświadczyli kolejno, iż zdają sobie sprawę, "że wygłoszonymi przed chwilą słowami popełniłem/popełniłam przestępstwo" i składają na siebie doniesienie do prokuratury.
Pierwszy pozew na podstawie nowej ustawy
1 marca weszła w życie znowelizowana ustawa o IPN, która zakazuje m.in. przypisywania "Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie". Intencją nowego prawa jest m.in. walka ze sformułowaniami "polskie obozy śmierci".
2 marca Reduta Dobrego Imienia poinformowała o złożeniu do sądu pozwu przeciwko argentyńskiemu dziennikowi internetowemu Pagina12, wykorzystując nowelę ustawy o IPN.
Masowe publikacje
W odpowiedzi, w geście solidarności z dziennikiem, argentyńskie media zaczęły masowo publikować artykuł o zbrodni w Jedwabnem opatrując go zdjęciem wykorzystanym przez Pagina12.
Gdy dziennikarz Polsat News Jan Kunert zauważył, że dziennik pozwano za tekst z grudnia a ustawę znowelizowano 1 marca co mogłoby oznaczać, że prawo zaczęło działać wstecz, rzecznik ministerstwa sprawiedliwości Sebastian Kaleta stwierdził, że tekst "cały czas wisi w necie, mimo interwencji polskiej ambasady" więc skutki naruszenia trwają.
polsatnews.pl, OKO.press
Czytaj więcej
Komentarze