To nie koniec fali mrozów w Polsce. IMGW ostrzega przed spadkiem temperatury do minus 23 stopni

Polska
To nie koniec fali mrozów w Polsce. IMGW ostrzega przed spadkiem temperatury do minus 23 stopni
Polsat News

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia w związku z silnym mrozem. Ostrzeżenia obowiązują na terenie niemal całego kraju. W Warmińsko-mazurskiem i Podlaskiem temperatury mogą spaść nawet do minus 23 stopni.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia w związku z silnym mrozem. Ostrzeżenia obowiązują dla całego kraju z wyjątkiem województwa opolskiego oraz części województw: dolnośląskiego i zachodniopomorskiego.

 

Jak podano, na Pomorzu może lokalnie spaść do 15 cm śniegu, tam we wtorek umiarkowany i silny wiatr może powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

 

Ostrzeżenia pierwszego stopnia

 

Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydaje się wtedy, gdy zjawiska meteorologiczne mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Na obszarach, dla których wydano ostrzeżenia można się spodziewać m.in. utrudnień w ruchu drogowym.

 

Z komunikatu IMGW wynika, że najniższa temperatura może wystąpić w województwach: warmińsko-mazurskim i podlaskim. Tam według prognoz temperatura minimalna w nocy osiągnie od -19°C do -15°C, miejscami spodziewany jest spadek temperatury do -23°C. W dzień temperatura maksymalna od -13°C do -8°C.

 

Zimno będzie również w województwie dolnośląskim, gdzie synoptycy prognozują temperaturę minimalną w nocy od -18°C do -15°C. Z kolei w dzień temperatura maksymalna wyniesie od -10°C do -7°C.

 

Ostrzeżenia będą obowiązywać do początku marca

 

W województwach: zachodnio-pomorskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, lubelskim i śląskim temperatura minimalna w nocy osiągnie od -16 do -13 stopni.

 

Z kolei na Pomorzu temperatura minimalna nocą osiągnie od -15°C do -12°C, lokalnie do -20°C. Cieplej będzie jedynie nad samym morzem (około -10°C). Temperatura maksymalna w dzień od -9°C do -6°C, tylko nad morzem od -5°C do -3°C.

 

W pozostałych częściach kraju temperatura minimalna nocą może spaść do - 15°C; na większości obszarów ostrzeżenia będą obowiązywać do początku marca.

 

Służby apelują o czujność

 

W związku z silnymi mrozami służby apelują o wzmożoną czujność i zwracanie uwagi na wszystkie osoby, których życie może być zagrożone m.in. osoby bezdomne i starsze. Policja na swoich stronach internetowych radzi, co robić, kiedy zauważymy osobę zagrożoną hipotermią, zachęca również, by w takich przypadkach nie wahać się dzwonić na numery alarmowe, m.in. 997 lub 112.

 

Policjanci przypominają, by udzielając pierwszej pomocy w przypadku hipotermii, po upewnieniu się, że w danym miejscu jest bezpiecznie, założyć rękawiczki i sprawdzić, czy poszkodowany oddycha i czy jest przytomny. Później powinniśmy wezwać pogotowie i starać się nie dopuścić do dalszego wychłodzenia organizmu, w miarę możliwości przenosząc taką osobę w ciepłe miejsce, a gdy jej ubranie jest mokre należy je rozciąć i zdjąć. W przypadku podejrzenia odmrożeń powinno się rozluźnić uciskające części garderoby, które ograniczają ukrwienie. Osobę poszkodowaną powinno się okryć kocem lub folią izotermiczną złotą stroną do góry.

 

Alkohol potęguje wyziębienie

 

Jeśli poszkodowany jest przytomny, można podać mu do picia gorący napój z wysoką zawartością cukru, ale w żadnym wypadku nie należy rozgrzewać poszkodowanego alkoholem, który potęguje wyziębienie organizmu. Uszkodzenia skóry powinno się zabezpieczyć suchym opatrunkiem. Do przyjazdu pogotowia konieczne jest stałe monitorowanie oddechu. W żadnym wypadku nie powinno się pocierać części ciała poszkodowanego, gwałtownie nim poruszać, ani pozostawiać go samego.

 

Od 1 listopada 2017 r. do 26 lutego br. z powodu wychłodzenia zmarło już 48 osób.

 

Poniżej prezentujemy najnowszą prognozę pogody na 26/27 lutego:

 

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie