Wiceprezes TK: Trybunał najwcześniej za dwa miesiące zajmie się ustawą o IPN
- Trybunał Konstytucyjny najwcześniej za dwa miesiące zajmie się ustawą o IPN - poinformował Polskie Radio wiceprezes TK Mariusz Muszyński. Jak dodał, "rozpatrzenie sprawy za kilka tygodni jest możliwe przy założeniu, że strony postępowania terminowo zajmą pisemne stanowiska w sprawie".
Prezydent Andrzej Duda po podpisaniu nowelizacji skierował ją w trybie kontroli następczej do Trybunału Konstytucyjnego. Nowelizacja ustawy o IPN wejdzie w życie 1 marca.
Zbigniew Ziobro zapewnił, że "zanim prokuratura zdąży postawić komukolwiek zarzuty, to z całą pewnością na temat ustawy o IPN wypowie się Trybunał Konstytucyjny. Jego orzeczenie będzie dla prokuratorów wiążącą wskazówką, jak stosować nowe prawo, gdyż wyroki Trybunału są w Polsce powszechnie obowiązujące".
"Każda podpisana ustawa staje się obowiązującym prawem"
Jak podały w sobotę izraelskie media, po naciskach Izraela Polska ugięła się i zamraża ustawę o IPN. Według nich oczekuje się, że polska delegacja przyjedzie do Izraela w najbliższych dniach, by wypracować porozumienie w tej sprawie.
Ministerstwo Sprawiedliwości oświadczyło w niedzielę, że w związku z informacjami podawanymi w mediach o "zamrożeniu ustawy o IPN", każda uchwalona w Polsce przez parlament i podpisana przez prezydenta ustawa staje się obowiązującym prawem i wchodzi w życie zgodnie z określonym w niej terminem.
Nowelizacja ustawy o IPN
Nowelizacja ustawy o IPN wprowadza m.in. przepisy, zgodnie z którymi każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech.
polskieradio.pl, polsatnews.pl
Czytaj więcej