Małopolska kurator oświaty: w Auschwitz tylko polscy przewodnicy. Muzeum odpowiada
Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty, na Twitterze zażądała, by po Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oprowadzali wyłącznie polscy przewodnicy licencjonowani przez Instytut Pamięci Narodowej. Nowak dodała, że "dziś obca, a nie Polska narracja króluje w Auschwitz!". Na jej wpis zareagowały władze muzeum.
Barbara Nowak swój wpis opublikowała w sobotę. "Zawalczmy o Prawdę wśród młodych Żydów! Po pierwsze: po obozie Auschwitz powinni odprowadzać TYLKO POLSCY LICENCJONOWANI przez IPN Przewodnicy! Dziś obca, a nie Polska narracja króluje w Auschwitz! Czas z tym skończyć!" (pisownia oryginalna) - napisała.
Zawalczmy o Prawdę wśród młodych Żydów! Po pierwsze: po obozie Auschwitz powinni odprowadzać TYLKO POLSCY
— Barbara Nowak (@Br_Nowak) 24 lutego 2018
LICENCJONOWANI przez IPN Przewodnicy! Dziś obca, a nie Polska narracja króluje w Auschwitz! Czas z tym skończyć! pic.twitter.com/eDvUNoweQb
Przewodnicy "to w większości mieszkańcy Oświęcimia i okolic"
Na reakcję Muzeum Auschwitz nie trzeba było długo czekać. Władze placówki poinformowały, że większość przewodników to mieszkańcy Oświęcimia i okolic.
"Po Miejscu Pamięci Auschwitz oprowadzać mogą licencjonowani i szkoleni przez Muzeum przewodnicy. W większości są to osoby mieszkające od pokoleń w najbliższej okolicy Miejsca Pamięci i związane z tak boleśnie doświadczonym przez historię drugiej wojny światowej regionem" - napisało muzeum.
Jak dodało, "grupy Izraelskie przyjeżdżające na zasadach zawartego w 2004 roku porozumienia ministerstw edukacji Polski i Izraela teren byłego obozu Auschwitz zwiedzają na zasadzie współpracy edukatora Muzeum oraz lidera grupy izraelskiej. Dzięki seminariom, konferencjom i kursom przygotowywanym z naszymi partnerami z Yad Vashem oraz prowadzonemu od ponad dwóch dekad dialogowi edukatorów i przewodników polskich i izraelskich, możemy wspólnie edukować obiektywnie na temat historii, która pokazuje także to, do czego prowadzić mogą stereotypy i uprzedzenia".
Po @AuschwitzMuseum oprowadzać mogą licencjonowani i szkoleni przez Muzeum przewodnicy. W większości są to osoby mieszkające od pokoleń w najbliższej okolicy Miejsca Pamięci i związane z tak boleśnie doświadczonym przez historię drugiej wojny światowej regionem | Więcej poniżej. pic.twitter.com/kZkmU1tDQo
— Auschwitz Memorial (@AuschwitzMuseum) 24 lutego 2018
Jak podaje "Gazeta Krakowska", wśród przewodników Muzeum jest m.in. Japończyk, który oprowadza japońskie grupy. Są tam również inni obcokrajowcy, oprowadzający głównie w swoich ojczystych językach.
Chcą odwołania dyrektora
Środowiska prawicowe domagają się odwołania dyrektora muzeum Piotra Cywińskiego.
Fundacja Paradis Judaeorum zbiera podpisy pod petycją do Ministerstwa Kultury w tej sprawie, poparcie wyraził także "Tygodnik Solidarność". Jak podaje "Gazeta Wyborcza", zdaniem Fundacji "nie reprezentuje on interesów polskich i pomniejsza cierpienie Polaków w obozie".
Barbara Nowak nie ukrywa swojego poparcia dla obecnego rządu. "Polacy doceniają naprawianie Polski przez Prawo i Sprawiedliwość" - pisała niedawno, komentując wynik najnowszego sondażu partyjnego.
Polacy doceniają naprawianie Polski przez #PrawoiSprawiedliwość https://t.co/6ybNn5alSQ
— Barbara Nowak (@Br_Nowak) 22 lutego 2018
Wcześniej głośno było o jej zapowiedzi po meczu Legii Warszawa z Astaną w eliminacjach do Ligi Mistrzów. Kibice stołecznego klubu wywiesili sektorówkę, na której widać było małego powstańca z lufą przystawioną do skroni przez Niemca. Nowak mówiła wówczas, że zwróci się o uhonorowanie autorów oprawy medalem Komisji Edukacji Narodowej.
polsatnews.pl, gazetakrakowska.pl, krakow.wyborcza.pl
Czytaj więcej