Mariusz Lewiński ostatnim kandydatem do KRS. Sędzia w stanie spoczynku z wyrokiem dyscyplinarnym
Centrum Informacyjne Sejmu upubliczniło w czwartek personalia ostatniego, 18. kandydata do Krajowej Rady Sądownictwa. Jest nim sędzia w stanie spoczynku, podpułkownik Mariusz Lewiński. Według RMF FM, ma on na swoim koncie wyrok dyscyplinarny i miał 27 razy, bez żadnych podstaw, zawiadamiać o popełnieniu przestępstw przez innych sędziów i prokuratorów, którzy takich czynów nigdy nie popełnili.
Jak wynika z dokumentów opublikowanych przez Centrum Informacyjne Sejmu, kandydatura Mariusza Lewińskiego została zgłoszona przez grupę 3 tys. obywateli, a jego pełnomocnikiem jest Adam Słomka.
Lewiński został przeniesiony w stan spoczynku z dniem 2 lipca 2010 r., kiedy to zniesiony został Wojskowy Sąd Garnizonowy w Krakowie, w którym pracował od 2004 r.; w latach 2004-2006 był jego prezesem. W latach 1996-2004 był sędzią Wojskowego Sądu Garnizonowego we Wrocławiu, a w latach 1994-1996 - w Sądzie Śląskiego Okręgu Wojskowego, gdzie wcześniej, w latach 1991-1992, odbył także aplikację sędziowską oraz asesurę.
Według opinii Biura Analiz Sejmowych sędziowie w stanie spoczynku nie mogą zostać wybrani w skład KRS.
Dziś otrzymałam pismo od Marszałka Sejmu z listą kandydatów do upolitycznionej #KRS. Znajduje się na niej ppłk. Mariusz Lewiński, który jest SĘDZIĄ W STANIE SPOCZYNKU. Tymczasem opinia BAS, którą zleciłam wprost mówi, że sędzia w stanie spoczynku nie może być sędzią #KRS❗️ pic.twitter.com/kKu6tKN23y
— KamilaGasiukPihowicz (@Gasiuk_Pihowicz) 22 lutego 2018
"Wielokrotnie szykanowany za ujawnienie nieprawidłowości"
W opublikowanym na stronach sejmowych zgłoszeniu kandydatury Lewińskiego - podpisanym przez Adama Słomkę - wskazano, że w 2006 r. "poinformował ministra sprawiedliwości (w tym czasie był to Zbigniew Ziobro - red.) o nieprawidłowościach występujących w sądownictwie, naruszających konstytucyjne prawa obywateli".
Napisano również, że był on "wielokrotnie szykanowany za ujawnienie nieprawidłowości, m.in. poprzez stawianie sfingowanych zarzutów, które się nigdy nie potwierdziły (fałszywe oskarżenie)".
Z kolei z dokumentacji przekazanej przez Wojskowy Sąd Garnizonowy w Lublinie wynika, że wizytujący w 2004 r. kancelarię Lewińskiego wyrazili wątpliwości co do kwestii związanych z "gospodarką finansową", m.in. częstotliwości przyznawania nagród pieniężnych i wysokości dodatku specjalnego kierownika sekretariatu, przyznania jednemu z sędziów dodatkowego wynagrodzenia oraz używania przez sędziego prywatnego samochodu do podróży służbowych.
Wskazano również, że Lewiński został zawieszony na stanowisku prezesa WSG w Krakowie uchwałą Sądu Dyscyplinarnego dla Sądów Wojskowych.
Przed przesłuchaniem rozebrał się
Jak podaje RMF FM, Lewiński 27 razy składał doniesienia na innych sędziów i prokuratorów, którzy przestępstw nie popełnili. Pomówił m.in. śledczych z wojskowej prokuratury w Poznaniu o to, że chcieli go zabić podczas przesłuchania i upozorować jego samobójstwo. Lewiński miał im zarzucić, że działali w zorganizowanej grupie przestępczej.
Innym razem sędzia Lewiński przed przesłuchaniem w prokuraturze rozebrał się, zdjął buty i spodnie, które rzucił na biurko, a następnie podczas przesłuchania milczał. Nie stawiał się na rozprawy dyscyplinarne i odmawiał udziału w badaniach psychiatrycznych.
Sąd jednak uznał, że podpułkownik jest poczytalny, dlatego dostał m.in. naganę i karę zawieszenia wypłaty uposażenia na trzy lata.
Wcześniej CIS ujawniło informacje o 17 zgłoszonych kandydatach na członków KRS. Są to: Dariusz Drajewicz, Jarosław Dudzicz, Grzegorz Furmankiewicz, Marek Jaskulski, Joanna Kołodziej-Michałowicz, Jędrzej Kondek, Teresa Kurcyusz-Furmanik, Ewa Łąpińska, Zbigniew Stanisław Łupina, Leszek Mazur, Maciej Andrzej Mitera, Maciej Nawacki, Dagmara Pawełczyk-Woicka, Robert Pelewicz, Rafał Puchalski, Paweł Kazimierz Styrna oraz Mariusz Witkowski.
Zgodnie z nowelizacją ustawą o KRS podmiotami uprawnionymi do zgłoszenia propozycji kandydatów do KRS są grupy 25 sędziów oraz grupy co najmniej dwóch tysięcy obywateli. Kandydaci są wskazywani spośród sędziów Sądu Najwyższego, sądów powszechnych, administracyjnych i wojskowych.
Zasady wyboru sędziów
Termin zgłaszania kandydatów na członków KRS upłynął pod koniec stycznia; do Sejmu wpłynęło 18 zgłoszeń. Jak poinformował wcześniej dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka, lista osób popierających kandydata (sędziów, obywateli) to "załączniki do zgłoszenia, które zgodnie z art. 11c ustawy o KRS nie są podawane do publicznej wiadomości".
Sejm ma wybierać członków KRS co do zasady większością trzech piątych głosów, głosując na ustaloną przez sejmową komisję listę 15 kandydatów. W przypadku niemożności wyboru większością 3/5, głosowano by na tą samą listę, ale o wyborze decydowałaby bezwzględna większość głosów.
W styczniu Krajowa Rada Sądownictwa zaapelowała do sędziów, by nie zgadzali się kandydować w wyborach nowych członków KRS. Według Rady żaden sędzia nie powinien wziąć udziału w tych wyborach, aby "dochować wierności ślubowaniu sędziowskiemu".
PAP, RMF FM, polsatnews.pl
Czytaj więcej