Powiązania Ziobry z kandydatami do nowej KRS. Zobacz je na interaktywnej mapie
"Na pierwszy rzut oka widać, że wielu sędziów starających się o miejsce w Krajowej Radzie Sądownictwa jest powiązanych z Ministrem Sprawiedliwości. Dla lepszego zobrazowania tego faktu przygotowaliśmy schemat zależności osób zaangażowanych w ten proces" - napisało Forum Obywatelskiego Rozwoju, które stworzyło interaktywną mapę.
Analityk prawny FOR Patryk Wachowiec, który opracował mapę, korzystał z dokumentów opublikowanych na stronie Sejmu.
Jak podkreślił "Kancelaria Sejmu zwleka z udostępnieniem nam podpisów sędziów pod zgłoszeniami, jednak informacje o 17 kandydatach, ich pełnomocnikach i prezesach sądów pozwoliły na stworzenie sieci powiązań między wszystkimi ww. osobami a Ministrem Sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro".
"Krajowa Rada Ziobrownictwa"
Centrum Informacyjne Sejmu ujawniło informacje o 17 z 18 kandydatów do nowej KRS. Wynika z nich m.in., że sędzię Joannę Kołodziej-Michałowicz zgłosił jej mąż Andrzej Michałowicz, który wcześniej został powołany przez ministra Ziobrę na stanowisko prezesa Sadu Okręgowego w Słupsku.
Na liście kandydatów znalazła się też sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka, która jest szkolną koleżanką ministra Ziobry i bliską współpracownicą wiceministra Łukasza Piebiaka. Do KRS zgłosił ją Dariusz Pawłyszcze - pracowni jednego z departamentów w resorcie, a jednocześnie jej życiowy partner. Na początku roku Pawełczyk-Woicka została prezesem Sądu Okręgowego w Krakowie. W lutym "Iustitia" wykluczyła ją ze stowarzyszenia za "nieprzestrzeganie postanowień statutu i uchwał władz Stowarzyszenia".
Wśród kandydatów są także: Rafał Puchalski - podwładny Ziobry w ministerstwie, powołany przez niego na prezesa Sądu Okręgowego w Rzeszowie, Maciej Mitera - powołany na prezesa Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia, z wyrokiem dyscyplinarnym za podjęcie czynności zarobkowej bez wiedzy prezesa sądu i Leszek Mazur - brat powołanego przez szefa resortu na prezesa Sądu Apelacyjnego w Katowicach.
O powiązaniach kandydatów do KRS z ministrem Ziobro informowali posłowie Nowoczesnej rozpoczynając akcję pod hasłem "Krajowa Rada Ziobrownictwa".
Publikacja listy kandydatów do #KRS pozwoli zadać pytania o ich relacje towarzyskie z osobami z obecnego rządu, powiązania z wpływowymi osobami ze środowiska wokół PiS, stwierdzić, czy na liście są np. dobrzy znajomi Z. Ziobry. #KrajowaRadaZiobrownictwa pic.twitter.com/bsAjL4AiMQ
— KamilaGasiukPihowicz (@Gasiuk_Pihowicz) 13 lutego 2018
🔴 UJAWNIAMY! Minister Ziobro – nowa #KRS. Sieć powiązań.https://t.co/0avmSKaU9s
— FOR (@FundacjaFOR) 20 lutego 2018
Nasz analityk prawny @PatrykWachowiec prześledził zgłoszenia kandydatów i ich powiązania z Ministrem Sprawiedliwości. Jak alarmowaliśmy, nowa KRS będzie kolejnym organem podporządkowanym politykom
Jeśli większości parlamentarnej PiS uda się powołać nową #KRS z grona zgłoszonych kandydatów, polskiemu wymiarowi sprawiedliwości grozi przejęcie przez Z.Ziobro. Mapa powiązań kandydatów z Ministrem Sprawiedliwości i Prokuratorem Generalnym tutaj: https://t.co/Oq3XCznpck #Sejm pic.twitter.com/rKkpAUufDq
— Marek Tatała (@MarekTatala) 20 lutego 2018
Podległość służbowa, powiązania rodzinne
Powiązania mają różny charakter i obejmują:
- Podległość służbową w stosunku do MS (byłą i obecną) – dotyczy to sędziów delegowanych do pełnienia czynności urzędniczych w Ministerstwie Sprawiedliwości, urzędników resortu lub przedstawicieli ministra w komisjach egzaminacyjnych (kolor czerwony);
- Powołanie przez Ministra Sprawiedliwości na prezesa lub wiceprezesa sądu – albo jednoosobowo i uznaniowo, na podstawie przepisów obowiązujących od lipca 2017 r., albo wcześniejszych unormowań, gdy w powołaniu brał również udział samorząd sędziowski;
- Powiązania rodzinne lub osobiste (kolor pomarańczowy, linia przerywana).
Na bieżąco aktualizowana
Mapa jest interaktywna. Każda z osób w schemacie ma swój biogram i opis ewentualnego powiązania. Zobacz mapę w pełnym oknie.
W weryfikacji informacji o kandydatach i innych osobach zaangażowanych w proces wyboru nowej KRS pomagało Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia".
Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju została założona w 2007 r. przez prof. Leszka Balcerowicza. Zajmuje się analizą większości obszarów polityki gospodarczej i prawa oraz tworzeniem rekomendacji dla rządzących i opinii publicznej. Przygotowuje także raporty i komentarze dot. wydarzeń mających wpływ na gospodarkę. Organizuje też konferencje i seminaria tematyczne oraz wydarzenia edukacyjne.
polsatnews.pl
Czytaj więcej