Poseł Nitras pokazuje kalendarz posiedzeń Sejmu. Pyta, czy to "wakacje"
"Spędzą nas na 3 dni, bez dyskusji przegłosują co chcą i taka jest rola parlamentu" - napisał na Twitterze Sławomir Nitras (PO) i pokazał kalendarz posiedzeń Sejmu na najbliższe dwa miesiące. Wynika z niego, że posłowie będą obradować jedynie przez 9 dni. - Posłowie pracują nie tylko w Sali Plenarnej, ale iw komisjach, także w dniach poza posiedzeniami Izby - wyjaśnia Centrum Informacyjne Sejmu.
Ostatnie posiedzenie Sejmu zakończyło się 8 lutego. Na kolejnym posłowie zbiorą się 27 lutego i będą obradować do 1 marca. Później czekają ich trzy tygodnie przerwy, a na sali plenarnej pojawią się dopiero w dniach 20-23 marca.
W kwietniu będą obradować tylko raz, na trzydniowym posiedzeniu, a w maju na czterodniowym.
"W Sejmie pusto. Wakacje?"
Sławomir Nitras skomentował na Twitterze, że to efekt "reformy Kuchcińskiego" (projekt zmian w regulaminie Sejmu - red.).
Jak kończy się państwo demokratyczne?Po cichu.Od lutego weszła tzw. "reforma Kuchcinskiego". 8-21 luty w Sejmie pusto.Wakacje? W marcu Kuchcinski zaplanował jeden sejm.W kwietniu tez.Brak kontroli.Spędza nas na 3 dni, bez dyskusji przegłosują co chcą i taka jest rola parlamentu pic.twitter.com/31kekjMMLc
— Slawomir Nitras (@SlawomirNitras) 17 lutego 2018
Jak wyliczył "Super Express", biorąc pod uwagę poselskie wynagrodzenie (ok. 12,5 tys. zł brutto miesięcznie, średnio za jeden dzień posiedzenia w marcu i kwietniu posłowie dostaną 2700 zł brutto na rękę.
"Posłowie pracują nie tylko w Sali Plenarnej"
Centrum Informacyjne Sejmu wyjaśniło w oświadczeniu, że "posłowie pracują nie tylko w Sali Plenarnej, ale i m.in. w komisjach sejmowych, także w dniach poza posiedzeniami Izby".
"Koncepcja zmian w Regulaminie Sejmu, nad którą aktualnie pracuje Izba, zawiera propozycję, by komisje i podkomisje sejmowe co do zasady pracowały w dniach, w których nie odbywają się posiedzenia Sejmu" - poinformowano. - "W efekcie na każde trzy tygodnie posłowie pracowaliby przy Wiejskiej przez dwa tygodnie (tydzień na Sali Plenarnej i tydzień w komisjach i podkomisjach), a w trzecim tygodniu wykonywaliby mandat w terenie".
Według CIS, "porównując tę propozycję do dotychczasowego modelu - cyklu dwutygodniowego - łatwo dostrzec, że liczba tygodni pracy przy Wiejskiej zwiększyłaby się z połowy do dwóch trzecich".
polsatnews.pl, Super Express
Czytaj więcej