Pierwsze pełne "selfie" na Marsie. Łazik świętuje 5 tys. marsjańskich dni pracy
Pojazd Opportunity przepracował na powierzchni Marsa 5000 dni, czyli 55 razy więcej niż zakładała NASA. Z tej okazji maszyna po raz pierwszy sfotografowała się w całości. Zdjęcie udostępnili na Twitterze naukowcy koordynujący misję łazika "Oppy".
Opportunity, czyli Mars Exploration Rover-B (MER-B) to realizowana przez NASA bezzałogowa misja na "Czerwoną Planetę", której celem jest przeprowadzenie badań geologicznych.
Misja rozpoczęła się w dniu lądowania pojazdu na Marsie, czyli 25 stycznia 2004 roku i została zaplanowana na 90 marsjańskich dni. Została ona wielokrotnie przedłużona i trwa do dziś. Doba marsjańska jest nieznacznie dłuższa od ziemskiej, bo o ok. 2,7 proc., czyli mniej więcej o 39 minut.
W weekend minął 5000. marsjański dzień pracy "Oppy" na "Czerwonej Planecie". Z racji tego jubileuszu maszyna sfotografowała się po raz pierwszy w całości. Naukowcy NASA użyli wmontowanego w ramię łazika aparatu naukowego MI do wykonania "selfie" pojazdu na powierzchni planety.
Teen Life: Now 14-year-old Opportunity celebrates 5,000 sols on Mars with first full #selfie.
— Spirit and Oppy (@MarsRovers) 17 lutego 2018
These frames from the Microscopic Imager at the end of the rover's robotic arm were used to create the photomontage: https://t.co/4duaH8SHmX pic.twitter.com/X5J1yys7Wn
Analogiczną metodę stosuje się w przypadku łazika Curiosity, który wylądował na powierzchni Marsa w sierpniu 2012 roku.
W tym celu użyto metody analogicznej do tej, którą zastosował zespół jego następcy, łazika Curiosity. Maszyna wykonała już setki cyfrowych autoportretów przy użyciu aparatu o wysokiej rozdzielczości MAHLI.
"Selfie" łazików składa się z setek zdjęć zrobionych pod różnym kątem, z których usuwane jest samo ramię MAHLI, aby nie psuć obrazu.
gizmodo.com, polsatnews.pl
Czytaj więcej