Nauczycielka z Polski ma szansę na milion dolarów i "szkolnego Nobla"
Barbara Anna Zielonka znalazła się wśród dziesięciu finalistów nagrody edukacyjnej Global Teacher Prize. Polka od dziewięciu lat uczy angielskiego w Norwegii i reprezentuje w konkursie właśnie ten kraj. Powiedziała nam, że na lekcjach chętnie korzysta z nowych technologii i stopniowo przyzwyczaja uczniów do mówienia w języku obcym.
Dziesięcioro finalistów konkursu organizatorzy wyłonili spośród 30 tys. kandydatów ze 173 państw. 18 marca w Dubaju okaże się, kto zostanie nagrodzony za wybitne osiągnięcia edukacyjne i otrzyma milion dolarów.
Barbara Anna Zielonka skończyła studia na Śląsku. Jej rodzice także byli nauczycielami. To właśnie dzięki lekcjom z nimi zaraziła się pasją do przekazywania wiedzy. Już w liceum wiedziała, że po skończeniu uczelni zamierza uczyć innych - można przeczytać w jej biogramie.
W Norwegii mieszka od 9 lat. Uczy w szkole średniej w małej miejscowości Nannestad. Na pytanie, czy zamierza wrócić kiedyś do Polski, powiedziała nam, że "nie jest w stanie określić, w którym miejscu na ziemi znajdzie się za 10, 20, 30 lat", a norweska szkoła daje jej dużo swobody w wyborze metod nauczania i materiałów edukacyjnych.
"98 proc. uczniów mówi po angielsku na lekcjach"
Nauczycielka mówi, że stara się na lekcjach przełamywać barierę językową uczniów. Wykorzystuje w tym celu także nowe technologie, rozmowy przez Skype, podcasty itp.
- Na moich zajęciach uczniowie stopniowo decydują, w którym momencie chcą wziąć na przykład udział w debacie, konwersacji z młodzieżą z całego świata lub wystąpieniu publicznym. Na początku mogą nagrać swoje wystąpienie czy prezentację, używając swoich smartfonów oraz wysłać mi nagrany plik przy użyciu platformy pedagogicznej lub programu FlipGrid - opowiada. - Uczniowie, którzy czują się pewnie i bezpiecznie, używają jedynie angielskiego na moich zajęciach. Dotyczy to około 98 proc. uczniów - powiedziała polsatnews.pl nauczycielka.
Lekcje bez książek
W filmie promującym jej kandydaturę, Zielonka powiedziała też, że zrezygnowała z podręczników, z których uczniowie korzystali wcześniej na angielskim. Uznała, że informacje w nich zawarte są nieaktualne.
Konkurs jest organizowany przez organizację dobroczynną Varkey Foundation. Jej założycielem jest przedsięborca z Dubaju, ambasador dobrej woli ONZ. Konkurs ma na celu promowanie nauczycieli, którzy zmieniają społeczeństwo i sprawić, że ich zawód będzie bardziej doceniany.
Nazwiska finalistów konkursu ogłosił Bill Gates.
.@BillGates reveals which inspiring teachers have made the Top 10 @TeacherPrize Finalist list.
— Varkey Foundation (@VarkeyFdn) 14 lutego 2018
Find out more here: https://t.co/TboKlhC59a @gatesfoundation #TeacherPrize pic.twitter.com/1EHZqZqy3B
W ubiegłym roku kapituła konkursu uznała, że na zwycięstwo najbardziej zasłużyła Kanadyjka Maggie Mc Donnell, która uczy młodzież inuicką wf-u.
polsatnews.pl
Czytaj więcej