"Trzeba wyjaśnić, ilu ludzi w okupowanej Polsce wydawało Żydów". Morawiecki w "Die Welt"
"Powinny powstać wspólne projekty badawcze, by wyjaśnić, ilu w okupowanej Polsce było ludzi, którzy popełnili zbrodnie, np. wydając Żydów" - powiedział w wywiadzie dla "Die Welt" premier Mateusz Morawiecki. "Ale nie można stracić z oczu sytuacji w okupowanej przez Niemców Polsce" - dodał.
Rozmowa, która została przedrukowana w czwartkowej "GW", na dzień przed wizyta Morawieckiego w Berlinie, dotyczy m.in. reakcji na zapisy nowelizacji ustawy o IPN, która zabrania przypisywania Polakom zbiorowej winy za Holocaust.
Według Morawieckiego, prawdą jest, "że w potwornych warunkach, jakie panowały w okupowanej Polsce były setki, tysiące ludzi, którzy popełnili zbrodnie, np. wydając Żydów". Zapewnił, że o takich przypadkach wolno będzie pisać. "Nie tylko o tym. Z debaty wyciągnąłem wniosek, że powinny powstać wspólne projekty badawcze, by wyjaśnić, ilu było takich ludzi. Ale nie można stracić z oczu sytuacji w okupowanej przez Niemców Polsce" - dodał.
"Europa musi usłyszeć prawdę"
Zdaniem premiera, Polska musi spróbować wyjaśnić swój punkt widzenia na historię. "Skoro nie robiono tego przez 70 lat, inni przyzwyczaili się, że można o nas opowiadać niestworzone rzeczy i traktować jak chłopca do bicia" - mówi szef rządu w kontekście noweli ustawy o IPN.
Dodał, że Polska na skutek wojny i komunizmu, który był jej konsekwencją, straciła 50 lat swojej historii, co opóźniło znacznie jej rozwój. "Musimy mówić prawdę o tamtych czasach, a Europa musi ją usłyszeć" - przekonuje premier.
Reparacje dla Polski
Zapytany, czy dobrą drogą jest ustalanie wiedzy o historii przez paragrafy, Morawiecki przypomniał, że kłamstwo oświęcimskie jest karane w wielu krajach. "Idziemy ta drogą. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę i natychmiast skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Można ją więc zmienić" - mówił.
Morawiecki został również zapytany o kwestie reparacji dla Polski. "Trwają prace w grupie roboczej w Sejmie, która dokumentuje straty wojenne. Także to przez wiele lat zaniedbywano. Czy wiedział pan, jaka część sumy wszystkich odszkodowań za pracę przymusową i eksperymenty medyczne przypadła polskim obywatelom? Jeden procent! Krajowi, który bardziej wycierpiał niż np. Francja, która pod postacią reżimu Vichy kolaborowała z II Rzeszą" - zaznaczył premier.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze