Elżbieta II zakazała używania plastikowych butelek i słomek w Pałacu Buckingham
Brytyjska królowa Elżbieta II poparła działania aktywistów na rzecz ograniczenia zużycia plastiku i wprowadziła zakaz używania plastikowych butelek oraz słomek na terenie posiadłości należących do rodziny królewskiej - poinformował w poniedziałek "The Times".
Zgodnie z decyzją monarchini na wszystkich spotkaniach woda będzie serwowana ze szklanych butelek, które podlegają łatwiejszemu recyklingowi. Wycofane zostaną także plastikowe słomki, które stopniowo będą znikać ze wszystkich rezydencji od Pałacu Buckingham w Londynie po Pałac Holyrood w Edynburgu, a pracownicy kantyn będą zachęcani do używania porcelanowych talerzy oraz kubków jednorazowych podlegających pełnemu recyklingowi.
Dziennik przypomniał, że także szkocki rząd pracuje nad nowymi przepisami, które m.in. zakażą używania słomek i wprowadzą systemy zachęcające do zwracania plastikowych butelek.
Z podobną inicjatywą wyszła na początku roku także londyńska popołudniówka "London Evening Standard", która zaczęła zachęcać szefów kuchni i właścicieli popularnych barów w mieście do dobrowolnej rezygnacji ze słomek. Taką decyzję podjęli już właściciele m.in. sieci barów All Bar One, pubów JD Wetherspoon, kawiarni Costa Coffee i restauracji Pizza Express.
25-letni plan ograniczenia plastikowych odpadów
Na początku stycznia brytyjska premier Theresa May przedstawiła 25-letni plan ograniczenia ilości plastikowych odpadów, m.in. przez zwiększenie opłat za torebki foliowe i zachęcanie supermarketów do tworzenia alejek sklepowych bez plastikowych opakowań.
Przemawiając w rezerwacie przyrody London Wetland Centre, szefowa rządu zapowiedziała wzmocnienie wysiłków na rzecz dbania o środowisko naturalne tak, by stać się pierwszym pokoleniem, które zostawi je w lepszym stanie, niż zastało. - Myślę, że w przyszłości ludzie będą równie zszokowani tym, w jaki sposób dopuściliśmy do produkcji tak ogromnej ilości niepotrzebnego plastiku - mówiła. Premier zaznaczyła, że co roku Brytyjczycy produkują tyle jednorazowych plastikowych odpadów, że można by nimi ponad tysiąc razy wypełnić legendarną halę koncertową Royal Albert Hall w Londynie.
May zwróciła również uwagę, że plastik jest zabójczy dla dziesiątków gatunków zwierząt. Według szacunków rocznie nawet milion ptaków i ponad 100 tys. ssaków morskich oraz żółwi ginie z powodu zjedzenia plastikowych odpadów lub zaplątania się w nie.
Płatne torebki foliowe
Premier przypomniała, że w 2015 roku rząd Partii Konserwatywnej zmusił największe supermarkety do wprowadzenia opłaty pięciu pensów (ok. 24 groszy) za torebki foliowe, co na przestrzeni trzech lat zmniejszyło liczbę używanych jednorazówek o ponad 9 mld. Te przepisy będą teraz rozszerzone na wszystkie typy sklepów.
Wcześniej grupa posłów Izby Gmin zaproponowała wprowadzenie "podatku latte" w wysokości 25 pensów (ok. 1,17 zł) na wszystkie napoje sprzedawane w jednorazowych kubkach plastikowych, przypominając, że zaledwie ok. 1 proc. z nich podlega recyklingowi.
Według szacunków Brytyjczycy zużywają ok. 2,5 mld jednorazowych kubków rocznie. Po publikacji stanowiska posłów sieć sklepów RTV/AGD Argos odnotowała pięciokrotny wzrost zainteresowania kubkami wielokrotnego użytku.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze