Cheerleaderki z Korei Północnej zrobiły furorę w Pjongczangu. Występ "armii piękna" hitem internetu
Najliczniejszą grupę w północnokoreańskiej delegacji na zimowe igrzyska olimpijskie w Pjongczangu stanowią cheerleaderki. 229 młodych kobiet prezentuje synchroniczny doping na trybunach olimpijskich obiektów. Hitem internetu stało się nagranie z meczu hokejowego reprezentacji Korei. Film z dopingiem północnokoreańskich cheerleaderek wyświetlono już ponad 3 mln razy.
Oba państwa koreańskie wystawiły w Pjongczangu wspólną reprezentację w hokeju na lodzie kobiet. W skład kadry weszły 23 Koreanki z Południa i 12 z Północy. Jest to pierwsza drużyna występująca na igrzyskach olimpijskich składająca się ze sportowców z dwóch krajów.
W sobotę Koreanki przegrały z reprezentacją Szwajcarii 0:8. Serca kibiców na całym świecie skradły jednak nie akcje z lodowiska, lecz zajmujące miejsca na trybunach cheerleaderki z Północy., które zaprezentowały idealnie zsynchronizowany układ podczas tego spotkania.
Kontrowersyjne maski
Film z dopingiem Koreanek udostępnił w sieci dziennikarz holenderskiej rozgłośni BNR Nieuwsradio Thomas Schuurman. Jego nagranie zobaczyło już ponad 3,1 mln internautów.
Dit is dus echt heel bijzonder. #BNR #pyeongchangOlympics2018 pic.twitter.com/mDha25Px9g
— Thomas Schuurman (@ThomasSchuurman) 10 lutego 2018
Kontrowersje z kolei wywołały maski, które podczas pokazu założyły cheerleaderki. Zdaniem południowokoreańskich dziennikarzy, młode kobiety miały na sobie podobizny młodego Kim Ir Sena, pierwszego przywódcy Korei Północnej.
Official denial of mask controversy is that the face was of no particular Korean man that North Korean cheerleaders used to while singing the male portion of a song https://t.co/0URmlY3wSk pic.twitter.com/eRW1j9JJV7
— NorthKoreaRealTime (@BuckTurgidson79) 11 lutego 2018
Oprócz 12 hokeistek, Korea Północna wysłała na Południe jeszcze 10 sportowców startujących pod narodową flagą. Północnokoreańska delegacja jest jednak o wiele większa - znalazło się w niej, 21 dziennikarzy i 229 cheerleaderek.
Ponadto w ekipie Korei Północnej jest 26 zawodników taekwondo, które nie jest dyscypliną zimową. Koreańczycy z Północy wyjaśnili, że w Pjongczangu mają rozegrać pokazowe mecze siatkówki, badmintona i zaprezentować możliwości w taekwondo i strzelectwie.
Na czele delegacji stoi minister sportu Korei Północnej Kim Il-guk.
Kiedyś jedną z nich była żona Kim Dzong Una
Cheerleaderki nazywane są w Pjongczangu "armią piękna" Kim Dzong Una. Są to młode kobiety, które przeszły dokładną selekcję, w której brano pod uwagę wiele aspektów. Najważniejszym ich "atutem" ma być uroda, ale przy wyborze cheerleaderek uwzględnia się także pochodzenie i siłę ich ideologicznych przekonań.
More than 200 North Korean cheerleaders sporting matching scarlet coats and pelt hats arrived in South Korea on Wednesday to root for athletes from both sides of the peninsula at the Winter Olympics. Read the full story: https://t.co/RhEcifXWmj pic.twitter.com/IuBmkJOELk
— Rappler (@rapplerdotcom) 7 lutego 2018
Kobiety mają niewiele ponad 20 lat, są "stosunkowo wysokie", czyli mają ponad 163 cm. Zostały wybrane spośród studentek najlepszych uczelni, muszą pochodzić z dobrych rodzin, nie mają żadnych kuzynów za granicą. Niegdyś do tej elitarnej na północy grupy należała żona obecnego przywódcy Północnej Korei Kim Dzong Una, Ri Sol Yu.
Szkolenie ws. milczenia
Cheerleaderki to jedna z nielicznych grup, której - oprócz niektórych polityków i sportowców - w Korei Północnej pozwala się wyjeżdżać za granicę. Według niektórych źródeł, przed wyjazdem z Korei przechodzą długie szkolenie, które ma nauczyć je jak się zachowywać i jak być lojalnymi wobec kraju.
North Korea’s ‘army of beauties’ seduces South Korea at Olympics https://t.co/sdhfzrOsKQ pic.twitter.com/GZTpxzoEyF
— NorthKoreaRealTime (@BuckTurgidson79) 11 lutego 2018
Nie zawsze się to sprawdzało. W 2005 roku, po powrocie delegacji z lekkoatletycznych mistrzostw Azji w Korei Południowej, grupa cheerleaderek miała opowiedzieć, co widziała za granicą. Zagraniczna prasa pisała wówczas, że 21 kobiet zostało z tego powodu wysłanych do obozów pracy.
DPRK cheering squad arrives in South Korea for Winter Olympics. The 280-member DPRK delegation, including 229 cheerleaders, crossed the inter-Korean land border to South Korea on Wednesday for the PyeongChang Olympics. pic.twitter.com/L3TdPevnwL
— China Xinhua News (@XHNews) 7 lutego 2018
Washington Post, BBC, Korea Times, polsatnews.pl
Czytaj więcej