Pierwszy kraj na świecie wycofuje legalizację małżeństw tej samej płci. Będą związki partnerskie

Świat
Pierwszy kraj na świecie wycofuje legalizację małżeństw tej samej płci. Będą związki partnerskie
Pixabay/ArvidO

Jednopłciowe małżeństwa były dozwolone na Bermudach od maja 2017 roku, ale teraz gubernator wysp podpisał ustawę, która to prawo zmienia. Nowa legislacja nie delegalizuje jednak związków już zawartych. Pary tej samej płci będą miały teraz możliwość zarejestrowania związku partnerskiego.

Minister spraw wewnętrznych Bermudów Walton Brown powiedział, że ustawodawstwo podpisane w środę przez gubernatora Rankina "zbilansuje sprzeciw" wobec małżeństw osób tej samej płci.

 

W referendum przeprowadzonym w 2016 r. mieszkańcy tego wyspiarskiego kraju opowiedzieli się przeciw uznawaniu związków tej samej płci za małżeńskie. Później jednak Sąd Najwyższy doprowadził do ich legalizacji. Sędziowie stwierdzili, że tradycyjna definicja małżeństwa jest "niespójna z przepisami Konwencji o Prawach Człowieka".

 

- Ustawa ma na celu znalezienie równowagi pomiędzy dwiema obecnie nie dającymi się pogodzić grupami na Bermudach, poprzez ponowne potwierdzenie, że małżeństwo musi być zawarte pomiędzy mężczyzną a kobietą, a jednocześnie uznawać i chronić prawa par tej samej płci - powiedział Brown, którego partia zaproponowała uchylenie legalizacji małżeństw jednopłciowych.

 

Przyjęta ustawa nie delegalizuje związków już zawartych. Pary tej samej płci będą miały teraz opcję zarejestrowania związku partnerskiego. Brown powiedział, że ich prawa będą takie same jak małżeństw heteroseksualnych. Chodzi tu m.in. o prawo do podejmowania decyzji medycznych w imieniu partnera.

 

"#BoycottBermuda"

 

Środowiska LGBT nazywają decyzję rządzących "bezprecedensowym zlekceważeniem praw obywatelskich". 

 

Aktywiści wzywają nawet do powszechnego protestu z użyciem hasztagu "#BoycottBermuda" w mediach społecznościowych. 

 

- Czuję się ogromnie rozczarowany - powiedział 64-letni Joe Gibbons, który jest w związku małżeńskim z innym mężczyzną. - To nie jest równość, a brytyjski rząd najwyraźniej właśnie tak uważa - dodał.

 

Wielka Brytania nie zablokuje ustawy 

 

Bermudy są brytyjskim terytorium zależnym na Oceanie Atlantyckim. Głową państwa jest królowa Elżbieta II, którą na wyspach reprezentuje gubernator generalny. Brytyjski rząd ma więc możliwość zablokowania niektórych ustaw uchwalonych przez rządzących na Bermudach.

 

Harriett Baldwin z MSZ Wielkiej Brytanii twierdzi, że blokowanie decyzji tego 60-tysięcznego państwa "nie byłoby właściwe". Również premier Theresa May powiedziała, że stanowisko Wielkiej Brytanii wobec Bermudów "powinno opierać się na szacunku". Szefowa brytyjskiego rządu podkreśliła jednak, że jest "poważnie rozczarowana" decyzję bermudzkich władz. 

 

- Ustawa ta została demokratycznie przyjęta przez parlament Bermudów, a nasze stosunki z terytoriami zamorskimi opierają się na partnerstwie i poszanowaniu ich prawa do demokratycznego samorządu - powiedziała May.

 

Pierwszy kraj w Azji

 

Małżeństwa jednopłciowe zostały dotychczas zalegalizowane w 26 krajach na świecie. Wkrótce zaczną obowiązywać w kolejnych dwóch: w Austrii i na Tajwanie, który stanie się pierwszym azjatyckim krajem z możliwością zawarcia w nim małżeństwa z osobą tej samej płci. 

 

Holandia w 2001 roku jako pierwsza zalegalizowała małżeństwa jednopłciowe. 

 

bbc.co.uk, washingtonpost.com

zdr/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie