"Obie strony kierowały się dobrem pacjenta". Morawiecki o porozumieniu z rezydentami
- Uważam, że do tanga trzeba dwojga, to jest początek procesu. Jesteśmy w jednej trzeciej drogi, wiele zadań przed nami, ale ten ważny krok porozumienia dla dobra pacjenta został poczyniony - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po podpisaniu porozumienia między rezydentami a ministrem zdrowia.
W czwartek w minister zdrowia Łukasz Szumowski podpisał porozumienie z lekarzami rezydentami, które zakłada m.in. przyspieszenie wzrostu nakładów na służbę zdrowia oraz podwyżki dla lekarzy.
Premier podziękował "drugiej stronie", lekarzom, za - jak mówił - ciepłe słowa, które padły z ich strony, "że nie było tak dobre klimatu do rozmów o służbie zdrowia".
Ocenił, że obie strony "kierowały się dobrem pacjenta". - Cieszy mnie, że udało się dojść do porozumienia. To porozumienie oznacza, że będzie można w spokoju zająć się teraz opracowywaniem kolejnych etapów zmian, kolejnych etapów reformowania służby zdrowia właśnie dla dobra pacjenta - powiedział premier.
Ocenił, że proces reformowania ochrony zdrowia będzie długi, ze względu na wieloletnie zaniedbania.
- Ale potrzebujemy wraz ze środowiskiem medycznym spokoju, po to, żeby wypracować najlepsze mechanizmy zmian, odbiurokratyzowania służby zdrowia, wdrożenia rozwiązań elektronicznych. Wiemy, że one przyspieszą procesy medyczne, skrócą kolejki, a o to nam chodzi dla dobra pacjenta. Cieszę się, że dzisiaj zrobiliśmy bardzo poważny, dobry, pozytywny krok we właściwym kierunku razem ze środowiskiem medycznym. To jest dla mnie niezwykle ważne - dodał.
Morawiecki podkreślił, że w tym roku będzie o 6 mld zł więcej przeznaczonych na służbę zdrowia.
- Bardzo się z tego cieszę, bo to jest i dodatkowy sprzęt, i lepiej wykształcony personel medyczny - powiedział Morawiecki.
Stopniowy wzrost nakładów
Podpisane w czwartek porozumienie ministra zdrowia i lekarzy rezydentów przewiduje podwyżki dla rezydentów, wzrost nakładów na zdrowie do 6 proc. PKB w 2024 r. i zobowiązanie do dalszego dialogu z zawodami medycznymi.
Porozumienie zawiera także m.in. zapewnienie zwiększenia wynagrodzeń lekarzy specjalistów pracujących w jednym szpitalu, wyższych wynagrodzeń dla lekarzy rezydentów w zamian za zobowiązanie do pracy w Polsce po zakończeniu specjalizacji przez okres dwóch lat oraz odbiurokratyzowania pracy lekarzy i pielęgniarek.
W porozumieniu zapisano, że odsetek 6 proc. PKB na zdrowie ma zostać osiągnięty nie później niż do 1 stycznia 2024 r. Minister zdrowia ma maksymalnie w terminie trzech miesięcy od wejścia w życie porozumienia przedłożyć Radzie Ministrów projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który zagwarantuje ten wzrost finansowania. W 2018 r. wysokość środków ma być nie niższa niż 4,78 proc. PKB; w 2019 - 4,86 proc. PKB; w 2020 - 5,03 proc.; w 2021 r. - 5,30 proc. PKB; w 2022 - 5,55 proc. PKB, zaś w 2023 r. - 5,80 proc. PKB.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze