Prawie 700 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę w styczniu
W styczniu odnotowano prawie 700 tys. przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę - wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH. To o 186 tys. mniej niż rok wcześniej o tej samej porze.
W styczniu do lekarzy zgłosiło się 698 657 pacjentów z objawami grypy. W analogicznym okresie roku wcześniejszego takich zachorowań było 885 tys. - odnotowano wówczas najwyższą w ostatnich latach zapadalność na grypę i choroby grypopodobne.
W minionym miesiącu najczęściej chorowali mieszkańcy województw: mazowieckiego (120 tys.), pomorskiego (110 tys.), wielkopolskiego (99 tys.) i małopolskiego (93 tys.). Prawie 2,4 tys. osób z podejrzeniem grypy zostało skierowanych do szpitala - zdecydowana większość z nich miała problemy z układem oddechowym.
W całym sezonie epidemicznym (od początku października) laboratoryjnie potwierdzono 174 przypadki zakażeń wirusami grypy lub innymi wirusami oddechowymi.
Epidemia u sąsiadów
Z epidemią grypy walczą natomiast Czesi - przed kilkoma dniami tamtejsze ministerstwo zdrowia informowało, że liczba pacjentów rośnie w każdym z regionów Czech; w całym sezonie grypowym zmarło już 10 osób. Niektóre z domów opieki społecznej oraz szpitale zakazały odwiedzin.
Specjaliści przekonują, że najskuteczniejszym sposobem zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy są szczepienia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szczególnie zaleca szczepienia przeciwko grypie kobietom w ciąży, a także dzieciom (w wieku 6-59 miesięcy), seniorom, osobom przewlekle chorym i pracownikom ochrony zdrowia.
W sezonie 2017/2018 po raz pierwszy w Polsce dostępne były dwa rodzaje szczepionek. Jedna z nich jest tzw. trójwalentna i zawiera antygeny dwóch szczepów grypy typu A (Michigan/45/2015 (H1N1) i Hong Kong/4801/2014 (H3N2) oraz jednego typu B (Brisbane/60/2008 Victoria). W drugiej szczepionce (czterowaletnej) znajdują się cztery antygeny: poza tymi, które są w szczepionce trójwalentnej jest w niej jeszcze jeden antygen - Phuket/3073/2013 (Yamagata).
Grypa zwykle atakuje nagle i wywołuje silną gorączkę, często powyżej 39 stopni C. Objawia się bólami mięśni, stawów oraz głowy. W przeciwieństwie do przeziębień, w czasie grypy rzadko występuje katar, bardziej charakterystyczny dla niej jest natomiast suchy, męczący kaszel. Grypa może mieć również przebieg bezobjawowy lub z niewielkimi objawami.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze