Parlament Ukrainy przyjmie oświadczenie ws. noweli ustawy o IPN
Parlament Ukrainy przyjmie oświadczenie ws. nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, która przewiduje m.in. karanie za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów - poinformował w poniedziałek przewodniczący parlamentu Andrij Parubij.
Według jego relacji tekst oświadczenia jest już gotowy i powstał w wyniku konsultacji parlamentarnej komisji spraw zagranicznych z szefami klubów parlamentarnych, przedstawicielami MSZ Ukrainy oraz ekspertami. Parlament, zwany na Ukrainie Radą Najwyższą, zajmie się oświadczeniem we wtorek.
- Komisja ds. zagranicznych przygotowała tekst oświadczenia, które przekazałem do rozpatrzenia frakcjom i grupom parlamentarnym. Dziś ten tekst zostanie oficjalnie zarejestrowany, byśmy jutro mogli zgodnie przyjąć go w parlamencie - oświadczył Parubij na konferencji prasowej w Kijowie.
"Prawda historyczna wymaga otwartej rozmowy"
Wcześniej zaniepokojenie w związku z przyjęciem nowelizacji ustawy o IPN przez Sejm wyrażało MSZ w Kijowie, które oświadczyło, że "ukraińska tematyka wykorzystywana jest w polityce wewnętrznej Polski", a wydarzenia historyczne - "upolityczniane".
W ubiegłym tygodniu, po przyjęciu ustawy przez Senat, słowa zaniepokojenia przekazał prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. "Prawda historyczna wymaga otwartej rozmowy i dialogu, a nie zakazów" - napisał Poroszenko w przesłanym PAP komunikacie.
Kara grzywny lub pozbawienia wolności
Nowelizacja ustawy o IPN wprowadza kary grzywny lub więzienia do lat trzech za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką.
W ustawie znalazły się także przepisy, które mają umożliwić wszczynanie postępowań karnych za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów, także zbrodniom tych ukraińskich formacji, które kolaborowały z III Rzeszą Niemiecką.
W nowelizacji ustawy o IPN zapisano definicję takich zbrodni. Są to "czyny popełnione przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1925-1950, polegające na stosowaniu przemocy, terroru lub innych form naruszania praw człowieka wobec jednostek lub grup ludności". Wskazano również, że taką zbrodnią był udział ukraińskich nacjonalistów w eksterminacji Żydów i popełnione przez nich ludobójstwo na obywatelach II RP na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze