RMF FM: trzech z osiemnastu sędziów, kandydatów do KRS, ma wyroki dyscyplinarne
Co najmniej trzech z osiemnastu sędziów zgłoszonych marszałkowi Sejmu na nowych członków Krajowej Rady Sądownictwa ma na swoim koncie wyroki dyscyplinarne - podaje RMF FM. Wśród przewinień znajdują się: bezpodstawne pomawianie, formułowanie nieobiektywnych ocen i podejmowanie dodatkowej pracy bez właściwej zgody.
Najdłuższą listę przewinień ma sędzia wojskowy w stanie spoczynku podpułkownik Mariusz Lewiński - poinformowało RMF FM. Miał 27 razy, bez żadnych podstaw, zawiadamiać o popełnieniu przestępstw przez innych sędziów i prokuratorów, którzy takich czynów nigdy nie popełnili.
Pomówił śledczych, a potem się rozebrał
Sędzia pomówił także śledczych z wojskowej prokuratury w Poznaniu o to, że chcieli go zabić podczas przesłuchania i upozorować jego samobójstwo. Lewiński miał im zarzucić, że działali w zorganizowanej grupie przestępczej.
Innym razem sędzia Lewiński przed przesłuchaniem w prokuraturze rozebrał się, zdjął buty i spodnie, które rzucił na biurko, a następnie podczas przesłuchania milczał. Nie stawiał się na rozprawy dyscyplinarne i odmawiał udziału w badaniach psychiatrycznych.
Sąd jednak uznał, że podpułkownik jest poczytalny, dlatego dostał m.in. naganę i karę zawieszenia wypłaty uposażenia na trzy lata.
Przygotowywał do egzaminów bez zgody przełożonego
Kolejny sędzia z wyrokiem dyscyplinarnym to Maciej Mitera delegowany do Ministerstwa Sprawiedliwości. Dostał on karę upomnienia za to, że dorabiał bez wymaganej zgody przełożonego, prowadząc wykłady przygotowujące do egzaminów na aplikacje prawnicze. Kontynuował tę działalność również po sprzeciwie prezesa sądu.
Trzeci sędzia to Remigiusz Guz z Wodzisławia Śląskiego, który pomówił grupę innych sędziów o tendencyjną ocenę jego pracy. Guz bez skutku starał się o awans i w opinii na swój temat przeczytał, że musi zdobyć większe doświadczenie.
Sędzia Guz również dostał upomnienie i w wyroku usłyszał, że dopuścił się niegodnej stanowiska sędziego oceny pozbawionej obiektywizmu i umiaru.
Członków KRS wybierze Sejm
Do marszałka Sejmu wpłynęło 18 kandydatur na członków KRS. Wśród nich dominują sędziowie sądów rejonowych i nowo powołani prezesi.
Zgodnie z nowymi przepisami ustawy o KRS wyboru 15 członków KRS-sędziów na wspólną czteroletnią kadencję dokonuje Sejm - dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie.
RMF FM, polsatnews.pl
Komentarze