Morawiecki rozmawiał z premierem Izraela. "Zgodzili się na otwarcie bezpośredniego dialogu"
O telefonicznej rozmowie Mateusza Morawieckiego z szefem izraelskiego rządu Benjaminem Netanjahu poinformowano na twitterowym koncie premiera Izraela. "Obaj politycy zgodzili się na otwarcie bezpośredniego dialogu między oboma krajami w celu osiągnięcia porozumienia" - dodano. Informację potwierdziła rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.
Prime Minister Benjamin Netanyahu's phone conversation with Polish Prime Minister Mateusz Morawiecki this evening, and they agreed to open an immediate dialogue between teams from both countries to try to reach understandings on the legislation. https://t.co/3cLJQZEq1Q
— Jonny Daniels (@MrJonnyDaniels) 28 stycznia 2018
- Obie strony potwierdziły, że potrzebny jest dialog w celu wyjaśniania zmian w ustawie o IPN przygotowywanych w naszym kraju - powiedziała Kopcińska.
Sejm przyjął w piątek nowelizację, która wprowadza karę grzywny lub karę do trzech lat więzienia za słowa "polskie obozy śmierci". Ustawa trafi teraz do dalszego procedowania w Senacie. Do nowych przepisów krytycznie odniosły się w sobotę władze Izraela, m.in. premier Benjamin Netanjahu i ambasador Izraela Anna Azari. Zastępca ambasadora RP w Tel Awiwie został wezwany w niedzielę rano do izraelskiego MSZ, "wyrażono sprzeciw Izraela wobec sformułowań w ustawie o IPN". "Zwłaszcza termin przyjęcia (ustawy - red.), w przeddzień Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, był zadziwiający i niefortunny" - napisało izraelskie MSZ.
"Nie będziemy zmieniać żadnych przepisów w ustawie"
Rzeczniczka rządu podkreśliła, że nie jest planowanie spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z ambasadorką Izraela. Zwróciła uwagę, że nie przewidywane są też zmiany w ustawie o IPN. - Jeżeli trzeba, będziemy wyjaśniać naszym partnerów z Izraela, że wprowadzane przepisy w żaden sposób nie ograniczają możliwości prac naukowców, którzy badają kwestię zagłady Żydów - mówiła.
Przypomniała, że nowelizacja przepisów trafi teraz do Senatu, a zaproszenie dla ambasador Izraela wystosował w niedzielę marszałek Senatu Stanisław Karczewski. - Jest to właściwa osoba, jeśli będzie takie życzenie, jest gotowa do rozmów i do nich zaprasza - powiedziała rzeczniczka.
"Nie będziemy zmieniać żadnych przepisów w ustawie o IPN. Mamy dosyć oskarżania Polski i Polaków o niemieckie zbrodnie" - napisała na Twitterze wicemarszałek Sejmu i rzeczniczka PiS Beata Mazurek.
polsatnews.pl
Czytaj więcej