Nielegalni cudzoziemcy zatrudnieni przez agencję pracy tymczasowej

Polska
Nielegalni cudzoziemcy zatrudnieni przez agencję pracy tymczasowej
Nadbużański Oddział Straży Granicznej

63 cudzoziemców zatrudniała nielegalnie jedna z agencji pracy tymczasowej w Lublinie - wykazała kontrola Straży Granicznej. Cudzoziemcy mają opuścić Polskę, wobec właściciela agencji skierowano wniosek do sądu o ukaranie. Grozi mu grzywna do 30 tys. zł.

- W wyniku czynności kontrolnych zatrzymano łącznie 63 cudzoziemców, w tym 62 obywateli Ukrainy i jednego obywatela Mołdawii, którzy zostali zatrudnieni bez wymaganych zezwoleń i umów przez jedną z lubelskich agencji pracy tymczasowej - poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej Dariusz Sienicki.

 

Pracownicy z Ukrainy i Mołdawii, których zatrudniała agencja, wykonywali prace fizyczne w jednej z firm na terenie Lublina. Straż Graniczna nie ujawnia innych szczegółów dotyczących nielegalnego zatrudnienia cudzoziemców.

 

W związku z nielegalnym wykonywaniem pracy, wobec cudzoziemców Straż Graniczna wydała decyzje administracyjne, nakazujące im opuszczenie terytorium Polski. - Wobec pracodawcy i zatrudnionych przez niego cudzoziemców zostaną skierowane do sądu wnioski o ukaranie. Właścicielowi agencji pracy za nielegalne powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcom grozi grzywna w wysokości do 30 tys. zł - dodał Sienicki.

 

Rośnie zatrudnienie cudzoziemców w Polsce

 

Rzecznik przypomniał, że Straż Graniczna nie tylko prowadzi kontrole legalności zatrudnienia, ale też szkolenia dla osób zainteresowanych tą problematyką. - Takie szkolenie dla pracodawców odbyło się m.in. w ubiegłym tygodniu w Lublinie. Tylko w tych zajęciach szkoleniowych wzięło udział ponad 50 osób - zaznaczył Sienicki.

 

Według informacji ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej zatrudnienie cudzoziemców w Polsce w ostatnich latach systematycznie rośnie. Według szacunkowych danych na koniec 2017 roku wojewodowie wydali pracodawcom ok. 250 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców z tzw. państw trzecich (spoza UE), czyli Ukrainy, Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Rosji.

 

Ponadto w 2017 r. powiatowe urzędy pracy zarejestrowały ok. 1,8 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom, co uprawni ich do pracy przez 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Z tego ok. 1,1 mln oświadczeń dotyczy cudzoziemców z sześciu tzw. państw trzecich.

 

85 proc. zezwoleń na pracę i 95 proc. zarejestrowanych oświadczeń dotyczy obywateli Ukrainy.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie