Do Sejmu trafił obywatelski projekt obniżający wiek emerytalny dla rolników
Komitet obywatelski "Godna emerytura" współpracujący z PSL złożył w Sejmie projekt ustawy obniżający wiek emerytalny dla rolników - poinformowali w czwartek członkowie komitetu. Projekt przewiduje obniżenie wieku emerytalnego do 55 lat dla kobiet i 60 dla mężczyzn.
Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie podziękował obywatelom za złożone podpisy pod projektem ustawy. - Dziękujemy wszystkim, którzy się podpisali. My jako PSL wspieraliśmy tę inicjatywę od samego początku - podkreślił.
Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że to drugi projekt obywatelski wspierany przez PSL. - Pierwszym wspieranym przez nas projektem była emerytura po 40 latach (pracy) - podkreślił.
Przewodniczący komitetu obywatelskiego Janusz Maćkowiak poinformował, że pod projektem zebrano ponad 120 tys. podpisów. - Mamy nadzieję, że Sejm rozpatrzy ten projekt (...) i rolnicy będą mogli przechodzić wcześniej na emeryturę - podkreślił.
Trudny, wyczerpujący oraz nieregularny charakter pracy rolniczej
Komitet "Godna emerytura" chce obniżenia wieku emerytalnego dla rolników do 55 lat dla kobiet i 60 dla mężczyzn.
Według inicjatorów projektu zmian "utrzymanie przez rolników uprawnienia wcześniejszego przechodzenia na emeryturę jest zasadne ze względu na trudny, wyczerpujący oraz nieregularny charakter pracy rolniczej, wymagającej określonego trybu życia".
Obecnie emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu (rolnikowi, domownikowi), który spełnia łącznie dwa warunki: osiągnął wiek emerytalny, który od 1 października 2017 r. wynosi 60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny, a także podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 25 lat.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze