Atak zimy. Obfite opady śniegu i silny wiatr. 55,6 tys. odbiorców w Polsce bez prądu
Z powodu gwałtownych, intensywnych opadów śniegu w Polsce 55,6 tys. odbiorców zostało pozbawionych prądu (najwięcej w woj. wielkopolskim - 35 tys., lubuskim - 11,8 tys., łódzkim - 5,3 tys.) - poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Szef resortu spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński na bieżąco przekazuje informacje o sytuacji premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.
O zwracanie uwagi na osoby, które w trudnych warunkach zimowej aury mogą być narażone na szczególne niebezpieczeństwo zaapelowała minister rodziny Elżbieta Rafalska. "W związku z nadciągającym nad Polskę orkanem oraz ostrzeżeniami przed opadami śniegu, silnym wiatrem oraz zamieciami apeluję o zwracaniu szczególnej uwagi na osoby, które mogą potrzebować naszej pomocy. Osoby starsze, samotne, bezdomne są najbardziej narażone na wychłodzenie organizmu" - napisała.
Przypomniała, że zgłoszenia przyjmuje straż miejska pod ogólnopolskim numerem tel. 986, Policja pod numerem tel. 997, a całodobowo działa też alarmowy numer 112. Zwróciła uwagę, że w regionach działają przez całą dobę wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego, które są zobowiązane do wskazywania miejsc lub zabierania osób potrzebujących pomocy do ogrzewalni noclegowni lub schroniska.
Poważna sytuacja w Wielkopolsce
Rzeczniczka prasowa Enei Operator Danuta Tabaka poinformowała, że bez dostępu do energii elektrycznej jest w Wielkopolsce łącznie ok. 25 tys. odbiorców. Sytuacja najgorzej wygląda w okolicach Gniezna, Piły, Szamotuł i Wrześni.
W związku z gwałtownymi opadami śniegu nad Wielkopolską, PSP odebrała już ok. 100 wezwań w regionie. Karol Kędziorski z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Staży Pożarnej w Poznaniu tłumaczył, że interwencje związane były głównie z opadami śniegu i śliską nawierzchnią.
Z powodu silnych opadów śniegu w czwartek po południu w stolicy regionu tworzyły się gigantyczne korki, a miejskie autobusy notowały ponadgodzinne opóźnienia.
Opóźnienia na lotniskach
Warunki pogodowe coraz bardziej utrudniają pracę lotnisk. "Trudne warunki atmosferyczne powodują opóźnienia, przekierowania i odwołania rejsów z większości lotnisk na terenie kraju. Utrudnienia odnotowano na lotniskach w Warszawie, Modlinie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku i Szczecinie" - poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
Lotnisko Chopina w Warszawie ostrzega podróżnych o opóźnieniach. "Ze względu na intensywne opady śniegu pojawiają się opóźnienia. Wszystkich zainteresowanych prosimy o sprawdzanie statusu lotu na tablicy lotów lub u przewoźnika. Nasze służby cały czas są w akcji i odśnieżają lotnisko" - głosi komunikat Lotniska Chopina w Warszawie.
⚠️❄️ #InformacjaLotniskowa #Pogoda
— Chopin Airport, WAW (@ChopinAirport) 18 stycznia 2018
Ze względu na intensywny opad śniegu pojawiają się opóźnienia. Wszystkich zainteresowanych prosimy o sprawdzanie statusu lotu na tablicy lotów lub u przewoźnika
Nasze służby cały czas są w akcji i odśnieżają lotnisko#flyWAW #AirportLIVE
Okolice Radomia: wiatr powalił drzewa na tory
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. informowały o godz. 18.00, że nie było zmian w komunikacji pociągowej spowodowanych warunkami atmosferycznymi. Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zapewniał, że PLK monitorują warunki atmosferyczne i sytuacje na sieci kolejowej. M.in. na najbardziej newralgicznych liniach w zachodniej i południowej Polsce odbywają się jazdy patrolowe, a dyspozytorzy PLK utrzymują jest stały kontakt z instytucjami odpowiedzialnymi za zarządzanie kryzysowe.
Sytuacja zmienia się jednak dynamicznie. Pasażerowie pociągu "Żeromski" relacji Olsztyn Kraków informują, że utknął on gdzieś pod Radomiem. "Awaria, 2h opóźnienia, komunikacja zastępcza w teorii, ludzie wysadzeni z pociągu, obsługi brak, autokarów brak" - przekazał za pośrednictwem Twittera pasażer pociągu Ernest Wyciszkiewicz.
PKP pociąg Żeromski, gdzieś pod Radomiem, awaria, 2h opóźnienia, komunikacja zastępcza w teorii, ludzie wysadzeni z pociągu, obsługi brak, autokarów brak, @PKPIntercityPDP gratulacje pic.twitter.com/tqWxhjSQ8p
— Ernest Wyciszkiewicz (@E_Wyciszkiewicz) 18 stycznia 2018
Powodem opóźnienia jest oczywiście bardzo silny wiatr, który w okolicach Radomia powalił drzewa na tory. Zablokowana została linia kolejowej do Warszawy. Wszystkie pociągi dalekobieżne mają spore opóźniona. Koleje Mazowieckie uruchomiły komunikację zastępczą.
Rzecznik prasowy PLK Mirosław Siemieniec, w komunikacie poinformował, że w gotowości są 164 zespoły szybkiego usuwania usterek, dziewięć lokomotyw osłonowych oraz 67 pociągów sieciowych służących do naprawy sieci trakcyjnej. "Ponadto powołany został specjalny zespół złożony z przedstawicieli PKP Polskich Linii Kolejowych S.A, przewoźników i PKP S.A., który może szybko zarządzać i podejmować decyzje w sytuacjach ewentualnych utrudnień na sieci kolejowej" - napisał rzecznik.
Groźne wypadki
W godzinach popołudniowych doszło także do dwóch wypadków autobusów: w powiecie grodziskim i powiecie szamotulskim. W tym ostatnim do rowu wpadł autobus przewożący dzieci. W obu zdarzeniach nikt nie odniósł poważnych obrażeń.
Koło Szamotuł autobus szkolny praktycznie wyciągnięty z rowu. Na szczęście wszystkie dzieci wyszły z tego bez szwanku. Na strachu się zakończyło. pic.twitter.com/g57PYcp54N
— Andrzej Borowiak (@BorowiakPolicja) 18 stycznia 2018
IMGW wydało w czwartek ostrzeżenia pogodowe dla 12 województw, na terenie 7 z nich przewidywany jest m.in. silny wiatr, który w porywach może osiągnąć od 90 do 110 km/h. Trudne warunki mogą się utrzymać do piątku.
Ostrzeżenie drugiego stopnia
Dla całego obszaru województw - lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego i łódzkiego wydano ostrzeżenia drugiego stopnia. Na tym terenie prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, w porywach od 90 km/h do 110 km/h. Wiatr wiał będzie z południowego zachodu i zachodu.
Ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje także na terenie części województw - śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Wiatr będzie wiał z kierunku południowego, skręcającego w kierunku zachodnim. Miejscami spodziewane są zawieje i zamiecie śnieżne.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczące silnego wiatru zostały wydane dla ośmiu województw - mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i opolskiego oraz dla części województw - kujawsko-pomorskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.
"Premier Morawiecki jest informowany na bieżąco"
MSWiA zapewnia, że "szef resortu Joachim Brudziński jest na bieżąco informowany w związku z przechodzącym nad Polską orkanem" i "na bieżąco przekazuje informacje premierowi Mateuszowi Morawieckiemu".
W piątek rano premier Morawiecki i minister Brudziński odbiorą meldunki na temat aktualnej sytuacji pogodowej w kraju od szefów poszczególnych służb.
Min. @jbrudzinski jest na bieżąco informowany w związku z przechodzącym nad Polską orkanem #Fryderyka ➡️https://t.co/Hs7V3WgET0 pic.twitter.com/w7wUGplvU8
— MSWiA (@MSWiA_GOV_PL) 18 stycznia 2018
PAP, poslatnews.pl
Czytaj więcej