Ponad połowa uchodźców w Norwegii nie pracuje
Jedynie 47,4 proc. ze 192 tys. uchodźców przebywających w Norwegii, podjęło pracę - wynika z raportu norweskiego Centralnego Biura Statystycznego (SSB). Aktywność na rynku pracy zależna jest w dużym stopniu od długości pobytu i wykształcenia. Największy procent zatrudnionych stanowią osoby, które mieszkają w Norwegii powyżej 20 lat i mają ukończoną przynajmniej szkołę średnią.
Dane Centralnego Biura Statystycznego prezentują sytuację z ostatniego kwartału 2016 roku dla osób w wieku 15-74 lat, a zmiany w stosunku do poprzedniego roku są niewielkie. Wśród uchodźców w Norwegii jedynie 89198 osób, czyli 47,4 proc. z nich jest aktywnych zawodowo.
Spora część uchodźców - 8,4 proc. - uczestniczy w programach wprowadzających (introduksjonsprogram) dla osób nowo przybyłych do Norwegii, które uniemożliwiają im podjęcie zatrudnienia. Niemal 9 proc. zarejestrowanych jest jako osoby uczące się. Dlatego można stwierdzić, że łącznie 71 proc. uchodźców jest aktywnych na rynku pracy i w obszarze edukacji. Zmniejsza to znacząco różnicę między azylantami a resztą społeczeństwa.
Z raportu wyraźnie wynika, że największy procent osób zatrudnionych stanowią osoby, które mieszkają w Norwegii powyżej 20 lat i osiedliły się tam jako dzieci w wieku poniżej 15. roku życia.
Najmniejszy odsetek pracujących stanowią natomiast uchodźcy, którzy przybyli do kraju w wieku powyżej 40. roku życia.
Mężczyźni podejmują pracę częściej
Kolejnym czynnikiem, który wpływa na procent zatrudnienia wśród uchodźców, jest płeć. Według raportu, wśród rodzin z dziećmi to mężczyźni szybciej rozpoczynają pracę niż kobiety i zdecydowanie więcej z nich jest aktywnych zawodowo. Podobne tendencje można także zauważyć w przypadku ogółu społeczeństwa.
Jeśli chodzi o osoby, które nie mają potomstwa, sytuacja wygląda jednak inaczej - odsetek osób pracujących jest bardzo podobny w przypadku obu płci, zarówno jeśli chodzi o uchodźców i jak resztę mieszkańców Norwegii.
Podstawowe wykształcenie problemem
Z opracowania wynika też, że wśród bezrobotnych przeważają osoby z podstawowym wykształceniem, które posiada ponad połowa uchodźców.
Uchodźcy ze średnim lub wyższym wykształceniem zdobytym w Norwegii niewiele odbiegają od reszty społeczeństwa z tym samym poziomem edukacji - ich procent zatrudnienia jest tylko nieznacznie niższy.
mojanorwegia.pl, sbb.no
Komentarze