"Usunięcie połowy sędziów Sądu Najwyższego jest bezprawne" - Zgromadzenie SN o reformie sądownictwa
"Bezprawne oraz bezzasadne usunięcie z urzędu blisko połowy doświadczonych sędziów Sądu Najwyższego w żadnej mierze nie usprawni funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości" - głosi uchwała Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN. Według sędziów ustawy reformujące sadownictwo przygotowano "z naruszeniem podstawowych reguł tworzenia prawa i bez należytych konsultacji, z lekceważeniem opinii naukowych".
Sędziowie podjęli uchwałę we wtorek. W posiedzeniu ZO uczestniczyło 75 z 81 sędziów Sądu Najwyższego. Za przyjęciem uchwały głosowało 69 sędziów, przeciwko opowiedziało się 3 sędziów, a 3 wstrzymało się od głosu.
Według sędziów, ustawy o SN, Krajowej Radzie Sądownictwa i ustroju sądów powszechnych "są w wielu postanowieniach sprzeczne z normami obowiązującej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i łamią zasady trójpodziału władz, niezależności sądów, niezawisłości sędziów oraz ich nieusuwalności" - dodano w uchwale.
"Nie usprawnią funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości"
Podpisana przez prezydenta ustawa o SN przewiduje skrócenie 6-letniej kadencji I Prezes SN. Jak podkreślają sędziowie, "kadencja I Prezes nie może być skrócona ustawą zwykłą".
Według nowej ustawy o SN nastąpi skrócenie wieku przechodzenia sędziów SN w stan spoczynku z 70 do 65 lat.
Zgromadzenie Ogólne podkreśla w swojej uchwale, że "bezprawne oraz bezzasadne" jest usunięcie z urzędu "blisko połowy doświadczonych sędziów Sądu Najwyższego". "W żadnej mierze nie usprawni (to - red.) funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości" - argumentują sędziowie.
"Szkalowanie sędziów godzi w autorytet państwa"
Jak podkreślają, "demonstracyjne okazywanie lekceważenia oraz szkalowanie sędziów przez najwyższych przedstawicieli władzy ustawodawczej i wykonawczej godzi w autorytet Państwa Polskiego, którego częścią jest wymiar sprawiedliwości".
Jednocześnie sędziowie SN wyrazili uznanie "wszystkim sędziom, osobom i instytucjom, które słowem i czynem poparły działania zmierzające do zachowania niezależności polskich sądów i niezawisłości sędziów".
Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN zaapelowało także o "uszanowanie decyzji każdego sędziego, który według nowej ustawy o Sądzie Najwyższym zostaje zmuszony do podjęcia decyzji co do dalszego pozostania na stanowisku, przejścia w stan spoczynku albo ubiegania się o zgodę władzy wykonawczej na przedłużenie wykonywania sprawowanego urzędu".
Prezydenckie ustawy
Nowelizację ustawy o KRS i nową ustawę o SN - które były inicjatywą prezydenta Andrzeja Dudy - Sejm uchwalił 8 grudnia ubiegłego roku.
15 grudnia przyjął je bez poprawek Senat. Prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy 20 grudnia. 2 stycznia opublikowano je w Dzienniku Ustaw.
polsatnews.pl
Czytaj więcej
Komentarze