Wystawiali fikcyjne faktury VAT. W sprawie zatrzymano już dziewięć osób, trzy usłyszały zarzuty
Zarzuty wystawiania i przyjmowania stwierdzających nieprawdę faktur na łączną kwotę ok. miliona zł usłyszały w katowickiej prokuraturze trzy osoby, zatrzymane przez CBA. W całym śledztwie zarzuty usłyszało dotychczas siedem osób - podała prokuratura.
Według ustaleń śledztwa, podejrzani stworzyli łańcuch fikcyjnych transakcji, który służył zaniżeniu zobowiązań podatkowych wobec Skarbu Państwa.
Informację o zatrzymaniu trzech kolejnych podejrzanych w śledztwie dotyczącym handlu fikcyjnymi fakturami VAT przekazał w środę Piotr Kaczorek z CBA. Zatrzymane ostatnio przez funkcjonariuszy łódzkiej delegatury CBA osoby to biznesmen ze Śląska, prokurent jednej z warszawskich spółek budowlanych oraz pośrednik. W środę byli przesłuchiwani w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach.
- Podejrzani usłyszeli zarzuty dotyczące wystawiania i przyjmowania stwierdzających nieprawdę faktur na różnego rodzaju usługi. Opiewały one na łączną kwotę ok. miliona złotych. Generalnie przyznali się do winy - powiedziała rzeczniczka prokuratury Marta Zawada-Dybek.
Wobec podejrzanych prokuratura zastosowała wolnościowe środki zapobiegawcze - trafili pod dozór policji, mają też zakaz kontaktowania się z osobami związanymi z tą sprawą. Może im grozić kara do ośmiu lat pozbawienia wolności.
Straty Skarbu Państwa sięgają dziesiątek milionów złotych
Jak poinformował Kaczorek, w całym śledztwie CBA zatrzymało już łącznie 9 osób. W listopadzie ubiegłego roku funkcjonariusze CBA z Łodzi zatrzymali w jednym z katowickich hoteli trzech biznesmenów z branży budowlanej na gorącym uczynku handlu fikcyjnymi fakturami VAT na kwotę kilkuset tys. zł. Za samo wystawienie fikcyjnej faktury handlarze chcieli ok. 20 proc. jej wartości. W wyniku późniejszych działań CBA zatrzymało trzy kolejne osoby zaangażowane w ten proceder. Zawada-Dybek podała, że prokurator znalazł podstawy do przedstawienia zarzutów siedmiu zatrzymanym w tej sprawie osobom.
CBA zabezpieczyło już wcześniej wiele dokumentów o charakterze księgowym; w tym faktury za wymyślone usługi, nośniki i dane elektroniczne. Agenci badają wielkość i zasięg dystrybucji fikcyjnych faktur VAT przez tę grupę, określają sumę strat z tytułu niezapłaconych podatków i wyłudzonego VAT - podali przedstawiciele Biura. Sprawa nadal ma charakter rozwojowy - nie są wykluczone kolejne zatrzymania i zarzuty.
Jak podał Kaczorek, sama tylko łódzka delegatura CBA prowadzi pod nadzorem prokuratury cały szereg śledztw ws. wyłudzeń podatków - ujawnione straty Skarbu Państwa z tytułu takiej działalności przestępczej sięgają wielu dziesiątek milionów złotych.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze