Dagmara Pawełczyk-Woicka nową prezes Sądu Okręgowego w Krakowie
Sędzia Sądu Rejonowego Dagmara Pawełczyk-Woicka z dniem 9 stycznia została powołana na stanowisko prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie - poinformowano we wtorek w komunikacie opublikowanym na stronie krakowskiego sądu.
Jak podało w komunikacie Ministerstwo Sprawiedliwości, sędzia Pawełczyk-Woicka ma prawie 20-letnie doświadczenie w orzekaniu, specjalizuje się w prawie cywilnym. Orzekała m.in. w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Ukończyła studia podyplomowe Polskiej Akademii Nauk z zakresu prawa cywilnego. Od 2000 r. jest członkiem Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".
Poprzednia prezes Sądu Okręgowego sędzia Beata Morawiec pod koniec listopada została odwołana przez ministra sprawiedliwości z funkcji prezesa w trakcie trwania kadencji - na podstawie prawnej nie wymagającej podania przyczyny.
"Nie sprawowała odpowiedniego nadzoru nad działalnością administracyjną"
O odwołaniu prezes Morawiec Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało w komunikacie zawierającym jednocześnie informacje o dokonanych w tym samym dniu zatrzymaniach dyrektorów krakowskich sądów w śledztwie dotyczącym podejrzenia korupcji i ich natychmiastowym odwołaniu.
Jak podano w komunikacie, "w ocenie ministra sędzia Morawiec, jako ówczesny zwierzchnik służbowy dyrektora, nie sprawowała odpowiedniego nadzoru nad działalnością administracyjną Sądu Okręgowego w Krakowie". "Decyzja, powodowana troską o dochowanie najwyższych standardów w tym sądzie, wynika także z niskiej efektywności Sądu Okręgowego w Krakowie i podległych mu sądów rejonowych. Analiza ewidencji spraw i podstawowych wskaźników wykazała, że w rankingu 45 sądów okręgowych w Polsce krakowski sąd zajął 40. miejsce" - podano w komunikacie.
Domaga się przeprosin i wpłaty 12 tys. zł na cel charytatywny
W styczniu odwołana prezes złożyła do Sądu Okręgowego w Warszawie pozew dotyczący naruszenia jej dóbr osobistych przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę.
W pozwie wskazuje, że zestawienie przez ministerstwo informacji o jej odwołaniu i o śledztwie dotyczącym korupcji w krakowskich sądach, "nie związanego w żaden sposób z osobą prezesa", narusza jej dobre imię i godność sprawowania urzędu. Domaga się ustnych przeprosin przez ministra lub jego zastępcę oraz wpłaty 12 tys. zł na Fundację Dom Sędziego Seniora.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze