Rybacy z Jastarni wyłowili z Bałtyku kanadyjski pojazd wojskowy. Nosi ślady po kulach

Polska
Rybacy z Jastarni wyłowili z Bałtyku kanadyjski wojskowy pojazd. Nosi ślady po kulach
Galeria zdjęć (6)

Pojazd o nazwie Humpback USV należący do Kanadyjskiej Królewskiej Marynarki Wojennej wyłowili w środę z Bałtyku rybacy z Jastarni. Sprzęt nosi ślady pochodzące najprawdopodobniej od kul: mógł służyć jako cel w czasie morskich manewrów.

Na pojazd wyglądający jak niewielka, szybka łódź motorowa natrafiła w środę załoga kutra rybackiego Jas-61. Znalezisko zostało przetransportowane do macierzystego portu jednostki - do Jastarni, gdzie wyładowano je na brzeg.


Pojazd opatrzony jest napisem "Marine Royale Canadienne" (Kanadyjska Królewska Marynarka Wojenna) i numerem 292. Informację o znalezisku, wraz z filmem pokazującym pojazd, zamieścił na jednym z portali społecznościowych mieszkaniec Jastarni.

 

"Bezzałogowy, zdalnie sterowany cel nawodny"


Maksymilian Dura z portalu Defence24, po obejrzeniu filmu powiedział, że chodzi najprawdopodobniej o bezzałogowy, zdalnie sterowany cel nawodny o nazwie Humpback USV produkowany przez firmę Qinnetiq Target System działającą m.in. w Kanadzie i Wielkiej Brytanii.


Dura wyjaśnił, że pojazd wyposażony jest w napęd i zdalnie sterowane systemy, które pozwalają wykorzystywać go do np. trenowania załóg okrętów w zwalczaniu bardzo szybkich celów. Dodał, że pojazd taki często holuje tarczę służącą jako cel, ale mogło też się zdarzyć, że celem był sam pojazd.

 

Trwa ustalanie, w jaki sposób pojazd znalazł się w Bałtyku


- Pewnie dlatego sprzęt jest tak uszkodzony - powiedział Dura dodając, że jest możliwe, iż pojazd został zatopiony w czasie jakichś ćwiczeń prowadzonych na Bałtyku.


Biuro prasowe 3 Flotylli Okrętów przekazało, że trwają ustalenia, w jaki sposób pojazd znalazł się na Morzu Bałtyckim.


Kanadyjska Królewska Marynarka Wojenna co jakiś czas bierze udział w manewrach prowadzonych na tym akwenie. Choćby we wrześniu na wodach Morza Bałtyckiego przeprowadzano ćwiczenia pod kryptonimem Passex z udziałem okrętów z Norwegii, Portugalii, Kanady, Niemiec, Holandii oraz Polski.

 

PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie