Rzecznik Praw Dziecka pyta premiera o działania rządu dot. zwalczania smogu
"Zanieczyszczenie powietrza skutkuje chorobami i przedwczesnymi zgonami; na działanie smogu szczególnie narażone są dzieci, dlatego w walce z tym problemem konieczne jest współdziałanie resortów" - napisał RPD Marek Michalak w piśmie do premiera Mateusza Morawieckiego.
Rzecznik Praw Dziecka podkreślił, że na negatywne działanie smogu szczególnie narażone są dzieci, kobiety w ciąży i osoby starsze.
Zaznaczył, że spektrum negatywnych następstw związanych z zanieczyszczeniem powietrza na zdrowie dzieci jest bardzo szerokie. Dotyczy m.in. układu oddechowego, układu nerwowego, zaburzeń metabolicznych, czy ryzyka wystąpienia zachorowań nowotworowych.
Poprawa jakości powietrza to jeden z priorytetów rządu
Jak podkreślił Michalak, jakość powietrza, którym oddychają dzieci ma zatem bezpośredni wpływ na ich zdrowie na kolejnych etapach życia. RPD powołując się na dane Światowej Organizacji Zdrowia podał, że rocznie około 3 miliony osób na świecie umierają przedwcześnie z powodu zanieczyszczenia powietrza. W Polsce z tego powodu umiera nawet 45 tysięcy osób, a ok. l0 proc. nowotworów płuc jest efektem skażenia środowiska.
Michalak zaznaczył, że z uwagą wysłuchał expose premiera, w którym wskazał on, że poprawa jakości powietrza to jeden priorytetów rządu. Rzecznik przypomniał, że w styczniu tego roku rząd zapoznał się z rekomendacjami Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów w sprawie działań, które należy podjąć w związku z zanieczyszczeniem powietrza w naszym kraju.
Zarekomendowano wówczas m.in.: maksymalne przyspieszenie prac nad rozporządzeniem w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe; pilne wprowadzenie rozporządzenia w sprawie norm jakościowych dla paliw stałych; priorytetyzację środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) na działaniach prowadzących do jak najszybszej poprawy jakości powietrza; wprowadzenie wymogu stopniowego podłączania do sieci ciepłowniczej budynków zlokalizowanych na terenach miejskich i podmiejskich.
Potrzebne jest współdziałanie resortów
RPD przypomniał, że założenia programu "Czyste Powietrze" miały zagwarantować szybką poprawę jakości powietrza na terenie kraju. Części spośród 14 rekomendacji przypisano termin realizacji, inne miały zostać wdrożone przed rozpoczęciem kolejnego sezonu grzewczego.
Zdaniem Michalaka, w walce ze smogiem w Polsce, konieczne jest współdziałanie wielu resortów. Dodał, że obok współpracy międzyresortowej niezbędne są także zmiany prawne, które zaangażują samorządy w walkę z zanieczyszczeniem powietrza na poziomie lokalnym.
- Dopiero połączenie działań legislacyjnych z instrumentami wsparcia dla obywateli może przyczynić się do odczuwalnej zmiany jakości powietrza w kraju. Jedynie współdziałanie i zintegrowane działania na wielu poziomach pozwolą na wypracowanie narzędzi zwalczających smog - podkreślił RPD.
Rzecznik zwrócił się do premiera o wskazanie działań, jakie zostały podjęte w ramach rządowego programu "Czyste Powietrze", a jakie są planowane w związku ze smogiem i jego oddziaływaniem na zdrowie dzieci.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze