Uwaga na smog! Dzisiaj jakość powietrza w Polsce najgorsza w Europie
Warszawski ratusz ze względu na wysokie stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu zalecił w poniedziałek unikanie długotrwałego przebywania i aktywności fizycznej na dworze. Miasto zaapelowało też o korzystanie z komunikacji miejskiej. Według danych Europejskiej Agencji Środowiska jakość powietrza w Polsce w poniedziałkowy poranek jest najgorsza w Europie.
Według danych zamieszczonych na stronie internetowej Europejskiej Agencji Środowiska jakość powietrza w miastach centralnej i południowo-wschodniej Polski jest "zła" lub "bardzo zła". Zła jakość powietrza utrzymuje się również w Słowacji i we wschodniej części Czech. W większości lokacji europejskich jakość powietrza w poniedziałkowy poranek jest dobra.
Wysokie stężenie pyłu PM10
Według danych z godziny 11, stężenie pyłu PM10 w okolicach Warszawy (stacja w Otwocku) wynosiło 146,7 mikrogramów na m sześc., zaś pyłu PM 2,5 - 126 mikrogramów na m sześc. Z kolei w Krakowie o godz. 11 stężenie pyłu PM10 wynosiło 108,4 mikrogramów na m sześc., zaś pyłu PM 2,5 - 97 mikrogramów na m sześc.
Jakość powietrza w Polsce można sprawdzać na bieżąco na głównej stronie portalu polsatnews.pl.
Przekroczenie średnio-dobowego stężenia pyłu PM10 na poziomie 300 mikrogramów na m sześc. oznacza alarm smogowy; z kolei przy przekroczeniu poziomu 200 mikrogramów samorządy powinny informować swoich mieszkańców o wysokim stężeniu zanieczyszczeń w powietrzu.
- Jeśli sytuacja meteorologiczna nie ulegnie zmianie, dobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 może przekroczyć w poniedziałek, 18 grudnia warszawski poziom alarmowania (100 ug/m3) – poinformowały władze Warszawy.
Warszawa: powiadomienia wysłane do szkół
Jak poinformował rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk, w związku z przekroczeniem norm wysłano powiadomienia do wszystkich szkół, przedszkoli, żłobków tak, aby nauczyciele, planując aktywności dzieci, uwzględniali stan powietrza i rezygnowali z aktywności na dworze.
Dodał, że miasto przesłało informację również do posiadaczy miejskiej aplikacji 19115. Ratusz zaleca unikanie długotrwałego przebywania i podejmowania aktywności fizycznej na dworze oraz unikanie wietrzenia pomieszczeń. Zalecenia kierowane są do wszystkich mieszkańców, szczególnie do kobiet w ciąży oraz rodzin z małymi dziećmi, osób starszych i chorych.
Miasto apeluje też o korzystanie z komunikacji miejskiej zamiast indywidualnej, korzystanie z systemu wspólnych dojazdów osobowych przez większą liczbę osób na trasach często uczęszczanych (np. do szkoły, pracy) i zaprzestanie palenia w kominkach.
- Gdyby te bardzo złe wyniki jakości powietrza, czy przekroczenia normy, utrzymywały się, to w ramach naszej procedury związanej z zanieczyszczeniem powietrza mamy możliwość podejmowania dalszych kroków wychodzących poza informowanie mieszkańców - powiedział Milczarczyk. Wskazał, że wśród tych działań jest umożliwienie mieszkańcom stolicy darmowych przejazdów komunikacją miejską.
Normy WHO
Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze wśród krajów UE. A jednocześnie limity jakości powietrza i poziomy alarmowania o smogu są w Polsce przeciętnie dwukrotnie, a w przypadku pyłu zawieszonego PM10 nawet czterokrotnie wyższe niż w innych państwach Unii i wynosi 300 μg/m3.
Obowiązujący obecnie w Polsce dla stężeń dobowych pyłu PM10 poziom informowania wynosi 200 μg/m3, zaś poziom alarmowy aż 300 μg/m3, czyli odpowiednio czterokrotnie, i aż sześciokrotnie przekraczający wytyczne WHO.
Polski poziom informowania dla PM10 (200 μg/m3) oznacza, że równocześnie występuje stężenie i PM 2.5 wynoszące 120–160 μg/m3, czyli 6–8 krotnie przewyższający zalecenia WHO.
W przypadku poziomu alarmowego dla PM10 (300 μg/m3) stężenia PM 2.5 mieszczą się w przedziale 180–240 μg/m3, a więc 7-10 krotnie przekraczają zalecenia WHO.
Pył zawieszony (PM10 oraz PM2,5) jest szkodliwy dla zdrowia, szczególnie dla układu oddechowego. W jego skład wchodzą m.in.: siarka, metale ciężkie, silnie toksyczne chemiczne związki organiczne. Zanieczyszczenie powietrza może być groźne szczególnie dla osób cierpiących z powodu przewlekłych chorób serca i chorób układu oddechowego. Narażone są także osoby starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci. Specjaliści radzą, by przy przekroczonych stężeniach zanieczyszczeń ograniczyć aktywność na wolnym powietrzu.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważa pył PM2,5 za najgroźniejszy dla ludzkiego zdrowia spośród wszystkich zanieczyszczeń powietrza. W jego skład wchodzą rakotwórcze substancje, takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne - np. benzo(a)piren. Zgodnie z rekomendacjami WHO dobowa norma dla pyłu PM2,5 powinna wynosić 25 mikrogramów na m sześc.
Dane Europejskiej Agencji Środowiska są dostępne na stronie: http://www.eea.europa.eu/themes/air/air-quality-index/index
PAP
Czytaj więcej
Komentarze