100 dzików do odstrzału w Kampinosie. W ramach zwalczania ASF
Przeprowadzenie odstrzału sanitarnego 100 sztuk dzików na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego - to obowiązek Polskiego Związku Łowieckiego, wynikający z rozporządzenia Wojewody Mazowieckiego o zwalczaniu ASF u dzików w województwie mazowieckim.
Odstrzał sanitarny będzie prowadzony do 15 stycznia 2017 r. Ma on zmniejszyć liczebność populacji dzików na terenie gmin: Brochów (pow. sochaczewski), Czosnów i Leoncin (pow. nowodworski) oraz Izabelin, Kampinos, Leszno, Łomianki i Stare Babice (pow. warszawski zachodni).
Rozporządzenie zostało wydane w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa afrykańskiego pomoru świń u dzików na terenie województwa mazowieckiego.
Choroba nie stwarza zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi
Myśliwy, który odstrzeli dzika musi go niezwłocznie dostarczyć do miejsca wskazanego przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w celu pobrania próbki do badania pod kątem afrykańskiego pomoru świń. Tusze zwierząt, u których otrzymano ujemny wynik badania w kierunku afrykańskiego pomoru świń, mogą być przeznaczone na użytek własny myśliwego lub zutylizowane.
Jak zaznaczono w komunikacie wojewody, choroba ASF nie stwarza zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi. Jednak występowanie ASF wśród dzików stanowi bardzo poważne zagrożenie dla trzody chlewnej i w konsekwencji poważne straty w przemyśle spożywczym i handlu międzynarodowym. Wirus ASF może przez długi czas utrzymywać się w zwłokach padłych dzików, dlatego powinny być one usuwane ze środowiska, a także należy dążyć do radykalnego zmniejszenia populacji tych zwierząt na obszarach występowania choroby.
Każda osoba, która znalazła padłego dzika powinna oznakować takie miejsce i przekazać informację właściwym służbom. Ponadto nie należy dotykać zwłok dzika i pozostawić je w miejscu znalezienia.
750 przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików
Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się ASF w lesie nie wolno pozostawiać żadnych odpadków żywnościowych, a psy należy wyprowadzać wyłącznie na smyczy. Należy powstrzymać się od wywoływania hałasu, który powoduje płoszenie dzików (w tym używania sprzętów lub pojazdów powodujących hałas).
Zgodnie z prawem, na obszarach występowania ASF osobom mającym kontakt z dzikami nakazuje się stosowanie środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się ASF, w tym odkażanie rąk i obuwia. Należy przestrzegać zasady, że osoba, która znalazła padłego dzika, a tym samym mogła mieć kontakt z wirusem ASF przez 72 godziny po tym fakcie nie powinna wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie - informuje rzeczniczka Wojewody Mazowieckiego Ewa Filipowicz.
Dotychczas w Polsce stwierdzono (od lutego 2014 r.) ok. 750 przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików. W ostatnim tygodniu wykryto kilka przypadków na terenie województwa mazowieckiego.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze