Prawdopodobnie w styczniu poznamy decyzję rządu dot. budowy elektrowni atomowej. "Rząd jest o krok od powiedzenia »tak«"
W styczniu należy spodziewać się decyzji rządu dotyczącej budowy pierwszej elektrowni atomowej w Polsce - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Zdaniem wiceministra energii Andrzeja Piotrowskiego rząd jest o krok od powiedzenia "tak" atomowi.
Gazeta pisze, że w środę w resorcie energii odbywały się rozmowy dotyczące przyszłości polskiej energetyki jądrowej i sposobu finansowania elektrowni, a w Sejmie posiedzenie zespołu ds. energetyki jądrowej.
- Plany, które jesteśmy już praktycznie gotowi przedstawić rządowi, zmierzające do podjęcia finalnej decyzji o budowie siłowni jądrowej, znalazły wstępną aprobatę premiera (Mateusza Morawieckiego - red.), choć to nie kończy dyskusji rządu. Ale do powiedzenia "tak" atomowi już krok. To rozwiązanie dla Polski niezbędne - mówi cytowany w DGP Piotrowski.
Małe reaktory wysokotemperaturowe
Jak pisze dziennik, Piotrowski potwierdził, że jeśli decyzja rządu w sprawie realizacji programu atomowego w styczniu będzie pozytywna, to w grę wchodzi nie tylko produkcja energii elektrycznej, ale i cieplnej.
- Mówimy tu o dwóch równoległych przedsięwzięciach. Jedno to budowa dużej energetyki jądrowej, drugie to małe reaktory wysokotemperaturowe - wyjaśnił Piotrowski.
Dotychczas przedstawiciele rządu deklarowali wielokrotnie, że polityczna decyzja o budowie w Polsce elektrowni jądrowej ma zostać podjęta do końca tego roku. Z ostatnich badań wykonanych na zlecenie resortu energii wynika, że 59 proc. Polaków popiera budowę w Polsce elektrowni jądrowej, a przeciwko tej inwestycji jest 35 proc. badanych.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze