MSZ: Rezolucja Parlamentu Europejskiego ws. praworządności w Polsce zawiera krzywdzące wnioski

Polska
MSZ: Rezolucja Parlamentu Europejskiego ws. praworządności w Polsce zawiera krzywdzące wnioski
M. Raducha

Rezolucja Parlamentu Europejskiego w sprawie praworządności i demokracji w Polsce zawiera krzywdzące wnioski i oceny, a przedstawiona w niej teza o systemowym zagrożeniu praworządności w Polsce jest bezpodstawna - stwierdza MSZ w swoim stanowisku dot. rezolucji. Podkreśla w nim, że Polska jako członek UE, przywiązana jest do wartości leżących u jej podstaw.

 

PE przyjął 15 listopada rezolucję wzywającą polski rząd do przestrzegania postanowień dotyczących praworządności. PE wyraził m.in. zaniepokojenie proponowanymi zmianami w przepisach, które dotyczą polskiego sądownictwa, które "mogą strukturalnie zagrozić niezawisłości sądów i osłabić praworządność w Polsce". Odniesiono się także do sytuacji polskiego Trybunału Konstytucyjnego, wyrażając ubolewanie, iż nie znaleziono kompromisowego rozwiązania problemu jego należytego funkcjonowania.

 

W dokumencie znalazł się też apel PE do polskiego rządu, by potępił "ksenofobiczny i faszystowski" Marsz Niepodległości. W rezolucji znalazło się wezwanie do natychmiastowego "zawieszenia masowych wyrębów w Puszczy Białowieskiej" i "przestrzegania prawa do wolności zgromadzania się przez usunięcie z obecnej ustawy o zgromadzeniach zapisów dotyczących priorytetowego traktowania tzw. cyklicznych zgromadzeń cieszących się poparciem rządu".

 

Przeciwko rezolucji głosowali europosłowie PiS; PO podzieliła się w tej sprawie (większość wstrzymała się od głosu, sześciu zagłosowało za przyjęciem), SLD wtrzymało się od głosu a eurodeputowani PSL nie wzięli udziału w głosowaniu.

 

Gotowość do konstruktywnej współpracy

 

W piątkowym stanowisku dotyczącym rezolucji PE, przekazanym przez MSZ, jednoznacznie podkreślono, że Polska jako członek UE, przywiązana jest do wartości leżących u jej podstaw.

 

"Wskazano również, że nasz kraj niezmiennie wykazuje gotowość do konstruktywnej współpracy, a działanie strony polskiej podyktowane jest chęcią dalszego efektywnego dialogu ze wszystkimi instytucjami unijnymi przy pełnym poszanowaniu suwerenności państw członkowskich Unii Europejskiej" - czytamy. MSZ wyraził jednocześnie nadzieję, że "dalszy dialog pozbawiony będzie retoryki politycznej na korzyść argumentów merytorycznych".

 

Odnosząc się do kwestii Trybunału Konstytucyjnego, strona polska w przekazanym stanowisku podkreśliła, że Trybunał "posiada pełną legitymację i funkcjonuje prawidłowo". Jak zaznaczono, "demokratyczna legitymacja sędziów TK wynika z demokratycznej legitymacji parlamentu, który ich wybiera".

 

Ustawodawstwo zgodne ze standardami

 

Przypomniano, że Sejm VIII kadencji przeprowadził kontrolę procesu wyboru sędziów TK dokonanego 8 października 2015 r. przez Sejm poprzedniej kadencji. "W jej rezultacie dokonał prawidłowego, pozbawionego wad prawnych, wyboru sędziów TK". W stanowisku podkreślono, że nowe ustawodawstwo jest zgodne ze standardami międzynarodowymi i w znaczącej części uwzględnia rekomendacje Komisji Weneckiej" - czytamy.

 

Nawiązując do zastrzeżeń w związku z prowadzoną w Polsce reformą sądownictwa, w stanowisku podkreślono, że zgodnie z obowiązującym na poziomie unijnym prawem "organizacja wymiaru sprawiedliwości leży w zakresie kompetencji państw członkowskich i ich organów".

 

MSZ przypomina, że wynika to z przepisów Tytułu V Traktatu o funkcjonowaniu UE. "W szczególności, Komisja nie ma prawa oceniać ani krajowej ustawy regulującej nadzór administracyjny Ministerstwa Sprawiedliwości nad sądami, ani kwestii dotyczących wynagrodzeń sędziów, ponieważ oba te zagadnienia nie mają związku z prawem wspólnotowym" - czytamy w stanowisku.

 

Strona polska podkreśla też, że przyjęte i proponowane zmiany dotyczące wymiaru sprawiedliwości zgodne są ze standardami UE, zasadą trójpodziału władzy oraz postanowieniami Konstytucji RP. Ponadto, zaznaczono, nie odbiegają od regulacji obowiązujących w innych krajach. "Sprawny i niezależny wymiar sprawiedliwości w Polsce leży w interesie wszystkich obywateli i całej Unii Europejskiej" - zapewnia MSZ.

 

Wycinka "w celu zapewnienie bezpieczeństwa"

 

Odnosząc się do punktu rezolucji PE, który wzywa władze polskie do zastosowania się do tymczasowego postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE ws. zakazu wycinki w Puszczy Białowieskiej, w polskim stanowisku zwrócono uwagę, że na terenie Puszczy prowadzone były jedynie prace "ukierunkowane na zapewnienie bezpieczeństwa publicznego oraz działania zmierzające do ochrony środowiska i zapobieżenia nieodwracalnym szkodom na tym obszarze".

 

Stanowisko odnosi się też do punktów rezolucji wzywających do uchylania prawa ograniczającego dostępność antykoncepcji w Polsce oraz ws. prawa aborcyjnego. "Strona polska przypomina, że kwestie te były przedmiotem badania przez Komisję Europejską. Komisja potwierdza, że decyzja w zakresie zmiany w dostępności środków antykoncepcyjnych oraz prawa aborcyjnego jest pozostawiona do wyłącznej decyzji rządów państw UE" - czytamy.

 

Podkreślono też, że "polski rząd nie prowadzi obecnie żadnych kroków legislacyjnych zmierzających do zmiany obowiązującego prawa w zakresie dostępności aborcji". Jak zaznaczono, proponowane zmiany w prawie do aborcji - zarówno rozszerzające to prawo, jak i je ograniczające - mają charakter inicjatywy obywatelskiej i podlegać będą pracom w polskim parlamencie.

 

Zachowania ekstremistyczne marginalne

 

Strona polska podkreśliła jednocześnie, że "wyłączne uprawnienie do uregulowania prawnych aspektów związanych z problematyką aborcji leży w kompetencji państw członkowskich UE".

 

Odnosząc się do zarzutów wobec przebiegu tegorocznego Marszu Niepodległości strona polska "wyraża jednoznaczne potępienie dla incydentów związanych z pojawieniem się podczas wydarzenia transparentów o nieakceptowalnej treści".

 

"Jednocześnie strona polska podkreśla, że ekstremistyczne grupy polityczne są w Polsce marginalne i nigdy nie otrzymały żadnego znaczącego poparcia w jakichkolwiek wyborach" - oświadczono w stanowisku.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie