Australijski parlament zalegalizował małżeństwa jednopłciowe

Świat
Australijski parlament zalegalizował małżeństwa jednopłciowe
maxpixel.freegreatpicture.com/public domain

Niższa izba parlamentu, Izba Reprezentantów, uchwaliła ustawę zmieniając dotychczasową definicję małżeństwa jako związku między kobietą i mężczyzną, na "związek między dwojgiem ludzi". Decyzję poprzedziło referendum, które pokazało ogromne poparcie Australijczyków dla takiej zmiany. Ustawa została przyjęta zdecydowaną większością głosów.

Spośród 150 posłów tylko czterech było przeciwnych zmianom, które australijski Senat zatwierdził w ubiegłym tygodniu większością 43 do 12 głosów.

 

Poprawki do ustawy mające gwarantować wolność słowa i wyznania tym, którzy są przeciwko związkom jednopłciowym, zostały odrzucone.

Od soboty pary jednopłciowe będą mogły składać oficjalne wnioski o zawarcie małżeństwa. Pierwsze śluby odbędą się za miesiąc.

 

- To wspaniały dzień dla miłości, równości i szacunku - dzięki Australii - ocenił centroprawicowy premier Malcolm Turnbull, który zawsze popierał małżeństwa osób tej samej płci. - Każdy Australijczyk mógł się wypowiedzieć i zdecydował o tym, że to jest sprawiedliwe - dodał.

 

W listopadzie przeprowadzono referendum korespondencyjne w kwestii legalizacji małżeństw osób tej samej płci. Według biura statystycznego w głosowaniu wzięło udział prawie 80 proc. uprawnionych, a 61,6 proc. z nich poparło zmiany przepisów. Przeciwnych legalizacji było 38,4 proc. Australijczyków.

 

Ustawa czeka na zatwierdzenie

 

Po referendum Turnbull deklarował, że rząd będzie dążył do uchwalenia ustawy legalizującej małżeństwa homoseksualne przed końcem br.

Przed parlamentem w Canberze zebrali się działacze na rzecz równości.

 

- Dziękujemy wszystkim Australijczykom za ich głos na "tak" - powiedział współprzewodniczący australijskiej Kampanii na Rzecz Równości Alex Greenwich. - Dziękujemy wszystkim tym, którzy od lat walczą w imię sprawiedliwości i równości - dodał.

 

Ustawa czeka na zatwierdzenie przez gubernatora generalnego Petera Cosgrove'a, co najpewniej nastąpi w najbliższych dniach.

Małżeństwa jednopłciowe uznaje ponad 20 krajów na świecie, w tym 16 w Europie.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie