9-letnia Julia w porę wezwała pomoc. Uratowała rodzinę od zaczadzenia
9-letnia Julia z Siemianowic Śląskich, która w porę wezwała pomoc, ratując rodzinę od zaczadzenia, została w środę wyróżniona przez władze miasta i straż pożarną.
Podczas uroczystości w siedzibie komendy miejskiej straży pożarnej w Siemianowicach Śląskich Julia opowiadała jak źle się czuła ona i inni członkowie rodziny i jak wybrała numer 999. - W szkole się uczymy dużo takich rzeczy - wyznała. Dumny z córki był tata, podkreślając, że gdyby nie ona, to by już z nikim nie rozmawiał.
W niedzielę, 19 listopada 9-letnia dziewczynka, będąc w mieszkaniu, poczuła się źle i poszła do taty, aby szukać u niego pomocy. Okazało się, że był on nieprzytomny. Wtedy bez chwili wahania wybrała numer alarmowy.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania, strażacy dokonali pomiarów obecności tlenku węgla - stwierdzając jego obecność. Przybyły na miejsce zespół ratownictwa medycznego przebadał Julię, jej starszą siostrę oraz ojca, a następnie cała trójka została przetransportowana do Szpitala Miejskiego w Siemianowicach Śląskich na dalsze badania.
To kolejny przypadek zatrucia tlenkiem w województwie śląskim, na szczęście tym razem, dzięki szybkiej reakcji Julii nie doszło do tragedii.
Tylko na Śląsku 221 rannych, 2 ofiary śmiertelne
Od początku tzw. sezonu grzewczego tj. od 1 października do 4 grudnia 2017r. Państwowa Straż Pożarna w woj. śląskim odnotowała 424 zdarzenia, w tym 170 pożarów w budynkach mieszkalnych, związanych z nieprawidłowym użytkowaniem urządzeń i instalacji grzewczych. W 71 przypadkach zadziałał w mieszkaniach czujnik tlenku węgla. Rannych zostało 221 osób, w tym 58 dzieci. Śmierć poniosły 2 osoby.
W ocenie strażaków, powodem takiego stanu jest przede wszystkim niski poziom wiedzy mieszkańców o zagrożeniach, wynikających z nieprzestrzegania przepisów przeciwpożarowych oraz lekceważenie zasad bezpieczeństwa. Aby poprawić sytuację w tym zakresie, Państwowa Straż Pożarna po raz kolejny aktywnie włącza się w kampanię społeczną MSWiA "Czad i Ogień. Obudź czujność!".
W województwie śląskim kampania ta prowadzona jest pod auspicjami wojewody śląskiego; wpisuje się także w realizowany na terenie województwa rządowy program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań "Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka". Jednym z elementów tego programu jest moduł edukacyjny, realizowany w klasach trzecich szkół podstawowych w województwie śląskim. Ma on na celu kształtowanie prawidłowych nawyków związanych z bezpiecznym zachowaniem w domu oraz pozyskanie wiedzy o zagrożeniach związanych z tlenkiem węgla i pożarami w budynkach mieszkalnych. Zajęcia te, organizowane przy udziale Śląskiego Kuratora Oświaty, prowadzone są w wytypowanych szkołach od dwóch lat i cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony dzieci, jak i nauczycieli. W sumie w latach 2014 - 2017 programem objęto ponad 5 tys. uczniów.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze