Wyjątkowe zdjęcia podczas wyjątkowej pełni. Zobacz, jak uwieczniono Superksiężyc [FOTOGALERIA]
Minionej nocy na niebie można było zaobserwować superpełnię. To czas w roku, kiedy nasz naturalny satelita jest najbliżej Ziemi, przez co wydaje się zdecydowanie większy niż zazwyczaj. Zjawisko przykuło uwagę fotografów na całym świecie. Wybraliśmy dla was najlepsze zdjęcia.
Orbita Księżyca jest elipsą, a nie okręgiem, w dodatku Ziemia wcale nie znajduje się dokładnie w jej środku. To właśnie sprawia, że Księżyc podczas swojej comiesięcznej wędrówki wokół naszej planety, raz znajduje się bliżej, a raz dalej.
#suppermoon ถ่ายหน้าบ้านในกรุงเทพ!!! ได้เท่านี้จริมๆ #ซุปเปอร์มูน pic.twitter.com/1p3uIcIJij
— Kob_Springnews (@Kob_springnews) 3 grudnia 2017
Raz do roku mamy wyjątkową pełnię, tzw. superpełnię, podczas której Księżyc zbliża się do Ziemi na najmniejszą w danym roku odległość.
W nocy z niedzieli na poniedziałek Superksiężyc był o 14 procent większy i o 32 procent jaśniejszy niż zwykle podczas pełni. W dodatku o tej porze roku Księżyc świeci światłem odbitym o całe 7 procent jaśniej niż w okresie letnim.
#suppermoon pic.twitter.com/QehI5rNQTn
— Benrisa Tancharoen (@Takhrif) 4 listopada 2017
Szczególnie ciekawie Księżyc prezentuje się tuż przed wschodem lub po zachodzie Słońca, czyli wówczas, gdy Srebrny Glob znajduje się nisko nad horyzontem, a niebo jest delikatnie rozjaśnione intensywnymi barwami zorzy wieczornej lub porannej.
Rekordową superpełnię mogliśmy obserwować w listopadzie ubiegłego roku. Księżyc znajdował się wówczas najbliżej Ziemi od prawie 69 lat, a dokładniej od 26 stycznia 1948 roku. Dzieliła nas od niego odległość 348 tysięcy kilometrów. Na kolejne tak wielkie zbliżenie Srebrnego Globu przyjdzie nam poczekać do 25 listopada 2034 roku.
Twoja Pogoda, PAP
Czytaj więcej