"Wyłom w systemie sędziowskim". Szef PKW o projekcie PiS dotyczącym Kodeksu wyborczego
- Zmiany w sprawie komisarzy wyborczych proponowane w projekcie PiS dot. zmian w Kodeksie wyborczym, stanowią wyraźny wyłom w systemie sędziowskim - powiedział szef PKW Wojciech Hermeliński w czwartek na posiedzeniu sejmowej komisji nadzwyczajnej.
W czwartek sejmowa komisja nadzwyczajna wznowiła prace nad projektem PiS dot. zmian w Kodeksie wyborczym. Jako pierwszy zabrał głos przewodniczący PKW.
Hermeliński ocenił, że wnioskodawcy projektu odchodzą od systemu sędziowskiego. - Już taki pierwszy wyraźny wyłom jest czyniony, polegający na wyrugowaniu sędziów komisarzy. Na razie pozostawia się PKW, która jak wiadomo składa się z 9 sędziów wskazywanych prezydentowi przez prezesów trzech najważniejszych instytucji sądowych - powiedział szef PKW.
"Powołanie 400 komisarzy w czasie dwóch miesięcy nierealne"
Odpierał zarzuty, że nie ma żadnej kontroli nad PKW. Wskazywał, że kontrola istnieje na trzech płaszczyznach - jest to kontrola orzecznicza poprzez Sąd Najwyższy, czy sądy okręgowe i apelacyjne; po drugie - jest kontrola ze strony prezydenta, który w każdej chwili może odwołać każdego członka PKW; trzecia płaszczyzna - to kontrola dyscyplinarna.
Szef PKW wskazywał, że projektodawcy chcą powierzyć funkcje komisarzy, osobom, które nie są sędziami, co - jego zdaniem - oznacza "obniżenie kryterium wiedzy". Zaznaczył, że niemożliwe jest, aby zupełnie nowe osoby w sposób racjonalny i właściwy dokonały podziału gmin na okręgi.
"Będzie system rządowo-partyjny"
Hermeliński przekonywał też, że nierealne będzie powołanie przez PKW prawie 400 komisarzy wyborczych w czasie dwóch miesięcy.
Szef PKW powiedział - zwracając się do wnioskodawców projektu - że powinni uczciwe powiedzieć wyborcom: "Nie widzimy potrzeby, żeby utrzymywać system sędziowski, będzie teraz system (...) partyjno-rządowy, rządowo-partyjny".
Zmiany w Kodeksie wyborczym, autorstwa PiS, obejmują m.in. wprowadzenie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do rad gmin a także powołanie komisarzy wyborczych wojewódzkich i powiatowych; komisarze wojewódzcy dokonać mają w terminie 3 miesięcy od wejścia ustawy w życie podziału gminy, powiatu, województwa na okręgi wyborcze w wyborach do rady gminy, rady powiatu, sejmiku województwa (obecnie podziału takiego dokonują władze samorządowe).
Projekt PiS zakłada również zmiany w sposobie ustalania składu Państwowej Komisji Wyborczej - siedmiu na dziewięciu sędziów ma być wybieranych przez Sejm; obecnie w skład Komisji wchodzą sędziowie delegowani przez SN, TK i NSA.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze