USA i Kanada chcą kampanii dyplomatycznej przeciw Korei Północnej. "Musimy wykorzystać wszelkie ekonomiczne i dyplomatyczne naciski"
Departament Stanu poinformował w środę, że USA i Kanada zorganizują spotkanie z przedstawicielami Japonii i Korei Płd. ws. kampanii dyplomatycznej przeciw Korei Płn. Sekretarz stanu USA Rex Tillerson zapowiedział nowe amerykańskie sankcje wobec Pjongjangu.
Tillerson rozmawiał w środę z ministrami spraw zagranicznych Japonii i Kanady w związku z wtorkowym testem północnokoreańskiej międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM) - poinformowała rzeczniczka Departamentu Stanu.
- Wszystkie kraje muszą wykorzystać jak najsilniejsze ekonomiczne i dyplomatyczne (naciski - red.) na Koreę Północną - dodała. Podkreśliła, że państwa te powinny "wyrzucić" pracujących tam robotników z Korei Północnej, ponieważ ich zarobki "idą na programy rakietowe i nuklearne".
Opracowywane są szczegóły
Nie wyjaśniła jednak, na czym mają polegać nowe sankcje USA wobec północnokoreańskiego reżimu. Jak powiedziała, wypracowywane są szczegóły dalszych restrykcji dotyczących handlu morskiego Korei Północnej.
Wcześniej w środę prezydent USA Donald Trump poinformował na Twitterze, że rozmawiał z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem o wywarciu presji na Pjongjang. - Dodatkowe sankcje zostaną nałożone dzisiaj na Koreę Północną - napisał prezydent.
Xinhua podała jedynie, że Xi zapewnił Trumpa, że jego celem jest osiągnięcie pokoju i stabilizacji w Azji Północno-Wschodniej.
Jak pisze EFE, wkrótce potem Tillerson "zasugerował", że nowe restrykcje będą nałożone jednostronnie przez USA.
Długa lista możliwych sankcji
Waszyngton "ma długą listę możliwych dodatkowych sankcji; niektóre z nich dotyczą instytucji finansowych i ministerstwo finansów poinformuje o nich, gdy będzie gotowe je zastosować" - dodał.
Pjongjang przeprowadził kolejną próbę ICBM we wtorek nad ranem czasu miejscowego; dwa testy takich samych pocisków balistycznych Korea Płn. przeprowadziła w lipcu.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze