Autosan dostarczy dla wojska 28 autobusów
Autosan dostarczy do 2. Regionalnej Bazy Logistycznej z Warszawy 28 autobusów. Wartość podpisanego w środę w Sanoku (Podkarpackie) kontraktu to 18 mln zł.
Jak przypomniał w trakcie uroczystości wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki, decyzja o uratowaniu Autosanu została podjęta przez rząd PiS dwa lata temu. - Wiedzieliśmy, że zakład będzie wpisany w struktury Polskiej Grupy Zbrojeniowej, że będzie prowadził produkcję dla wojska - dodał.
Nawiązując do poprzedniego przetargu autobusów dla wojska, w którym oferta Autosanu wpłynęła 20 minut za późno, Kownacki podkreślił, że "komuś zależało na tym, aby Autosanu nie było, żeby polskie autobusy po polskich drogach nie jeździły". - Próbowano zbudować wersję firmy, która jest całkowicie nieprawdziwa - mówił.
"Zaoszczędziliśmy kilka milionów złotych"
- Przez długi czas nie było szans, aby polskie zakłady mogły startować w przetargach dla polskiej armii. Teraz to się zmieniło. Startują i wygrywają przetargi. Tak jak w tym przypadku, z punktu widzenia armii, dostajemy sprzęt, który spełnia wymogi, a po drugie - zaoszczędziliśmy kilka milionów złotych - powiedział.
Wiceminister zapowiedział, że w najbliższych latach zakupionych zostanie dla polskiego wojska ponad 200 autobusów. Kownacki wyraził nadzieję, że wiele z tych pojazdów dostarczy Autosan.
W ocenie Kownackiego, umożliwienie udziału w przetargach polskim zakładom to "spojrzenie w kierunku patriotyzmu gospodarczego".
"Autosan dziś walczy"
- Wojna dzisiaj nie toczy się na polach bitew, ale często w gospodarce, ekonomii. Jeżeli bez jednego wystrzału poddawaliśmy polskie zakłady, aby zakłady z Niemiec czy Hiszpanii brały udział w postępowaniach, to była kapitulacja. Autosan dziś walczy; pewnie niejeden raz przegra, ale będzie też wiele przetargów wygrywał, jestem o tym przekonany - stwierdził.
Kownacki podkreślił, że w produkcji Autosanu dużą część zamówień będą stanowiły zamówienia dla wojska. Dodał, że w sanockim zakładzie produkowane będą m.in. mobilne opakowania dla broni WOT. - Tu będą też produkowane elementy do produktów w ramach programu Wisła. Jesteśmy na ostatniej prostej, żeby ten kontrakt podpisać. Autosan będzie jednym z beneficjentów tego kontraktu - powiedział wiceszef MON.
"Jestem dumny, że polscy żołnierze będą jeździć autobusami polskiego producenta"
Prezes Autosanu Michał Stachura w swoim wystąpieniu zaznaczył, że środowa uroczystość pokazuje, że firma rozwija się nie tylko na rynku cywilnym, ale potrafi też dostarczać i produkować produkty najwyższej jakości dla wojska.
- Mam nadzieję, że Polska armia będzie zadowolona z naszych autobusów. Jestem dumny, że polscy żołnierze będą jeździć autobusami polskiego producenta, z fabryki z Sanoka - dodał.
Autosan jest jedną z najstarszych polskich fabryk. 30 marca 2016 roku fabrykę autobusów przejęło konsorcjum spółek PIT-RADWAR i Huta Stalowa Wola, należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
Obecnie w firmie pracuje prawie 360 osób. Oprócz autobusów firma produkuje również m.in. dla wojska.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze