MON chce lustrować weteranów i odebrać im część uprawnień
Żołnierze i funkcjonariusze, którzy mają status weterana za udział w misjach po 1990 r., stracą część uprawnień, jeśli choć jeden dzień służyli w organach bezpieczeństwa PRL - głosi projekt MON nowelizacji ustawy o weteranach. Według ministerstwa obrony, celem zmian jest efektywniejsze funkcjonowanie systemu pomocy udzielanej uczestnikom akcji, które prowadzone są poza granicami Polski.
Projekt o ustawy zakłada, że o status weterana lub weterana poszkodowanego będą mogli ubiegać się nie tylko żołnierze zawodowi, niezawodowi i pracownicy wojska, ale też funkcjonariusze policji, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu i strażacy Państwowej Straży Pożarnej - których liczba sięga, według danych resortu, 114 tys. osób.
MON chce przyznać im uprawnienia, m.in. dodatek dla najbardziej poszkodowanych, dofinansowanie opieki medycznej i ulgi komunikacyjne oraz zmniejszyć opłaty za pobyt w Domu Weterana.
Według nowelizacji, pierwszeństwo w umieszczeniu w Domu Weterana mają żołnierze zasłużeni z tytułu działalności na rzecz suwerennej i demokratycznej Rzeczypospolitej Polskiej - służący na misjach zagranicznych, a szczególnie ci, którzy podczas misji ponieśli rany.
Lustracja przed dyrektorem
Jednak uprawnienia te nie przysługiwałyby osobom objętym tzw. ustawą lustracyjną. Chodzi o żołnierzy i funkcjonariuszy służb, którzy choćby jeden dzień przepracowali w organach bezpieczeństwa państwa PRL. Mieliby stracić uprawnienia, nawet jeśli walczyli na misjach po 1990 r. i zostali ranni.
Weterani będą musieli składać dyrektorowi Domu Weterana oświadczenia. Następnie mają one być wysyłane "niezwłocznie do Biura Lustracyjnego Instytutu Pamięci Narodowej celem rozpoznania w trybie określonym w ustawie z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu".
Według danych MON z 23 czerwca, status weterana miało 16,7 tys. osób, a weterana poszkodowanego - 724 osoby. Od 1953 roku w misjach zagranicznych wzięło udział ponad 112 tys. polskich żołnierzy.
onet.pl,
Czytaj więcej
Komentarze