Przyłębska: przed zakończeniem kadencji Rzeplińskiego, nastąpiło niszczenie akt zgodnie z przepisami
- Rok temu, na miesiąc przed zakończeniem kadencji pana prezesa Rzeplińskiego, nastąpiło niszczenie akt zgodnie z przepisami, na co była zgoda z Archiwum Akt Nowych - poinformowała prezes TK Julia Przyłębska w wywiadzie dla telewizji wPolsce.pl. Dodała, że Trybunał wystąpił o zgodę na "brakowanie akt różnych dokumentów, które są wytwarzane przez TK".
- To jest około 15 metrów bieżących dokumentów (...) różnych dokumentów: finansowych, kadrowych (...) również postępowań z zakresu zamówień publicznych - powiedziała prezes TK.
Jak dodała, niewykluczone że do odtworzenia niektórych dokumentów nie dojdzie. - Będziemy próbowali pośrednio dotrzeć, jakie były powody niszczenia tych dokumentów - powiedziała Przyłębska.
- Zaczęłam dociekać, dlaczego brakuje dokumentacji. Okazało się, że w dużej części ta dokumentacja została zbrakowana. To dotyczy dokumentacji od około 2004/2005 roku do 2013 (...) Po zakończeniu audytu będziemy wyciągali wnioski i będziemy podsumowywali. Będę informowała na bieżąco jak wygląda sytuacja, bo widzę duże zainteresowanie - podkreśliła prezes TK.
"Nie spodziewałam się, że będzie przy tym tyle pracy"
26 października prezes TK powiedziała, że zapewne z końcem tego roku lub z początkiem przyszłego opinia publiczna pozna wyniki audytu zarządzonego przez nią w Trybunale po objęciu funkcji prezesa pod koniec 2016 r.
- Nie spodziewałam się, że będzie przy tym tyle pracy; staram się robić audyt bardzo dokładnie - mówiła wówczas.
Poinformowała także, że stwierdzono m.in., iż "w Trybunale są sędziowie będący w stanie spoczynku, którzy ten stan zawiesili, wykonywali inny zawód, którego nie można łączyć ze stanem spoczynku, po czym powracali w stan spoczynku. Jednak polskiemu prawu nie jest znana instytucja zawieszenia stanu spoczynku".
Sędziowie w stanie spoczynku
Stan spoczynku to swego rodzaju "emerytura" sędziego po zakończeniu kadencji. Sędzia TK w stanie spoczynku nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej niedającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów; zachowuje jednak prawo wypowiadania się w sprawach publicznych.
Sędzia w stanie spoczynku nie może podejmować dodatkowego zatrudnienia, z wyjątkiem zatrudnienia w charakterze pracownika dydaktycznego lub naukowego. Sędzia w stanie spoczynku odpowiada dyscyplinarnie przed Trybunałem za naruszenie przepisów prawa, uchybienie godności sędziego, naruszenie Kodeksu Etycznego Sędziego TK lub inne nieetyczne zachowanie.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze