Ordo Iuris o tym, kiedy i kogo ścigać za aborcję. Opinia trafiła do prokuratur
- Opinia Ordo Iuris, która została wysłana do prokuratur, to nie wytyczne ani zalecenia do stosowania (...). Została przesłana jedynie do zapoznania się jako z jednym ze stanowisk reprezentowanym w ważkiej sprawie społecznej - odpowiada polsatnews.pl rzeczniczka prasowa Prokuratury Krajowej na pytanie o cel rozesłania do prokuratur opinii fundacji ws. aborcji i "turystyki aborcyjnej".
"30 października Biuro Prokuratury Krajowej rozesłało do prokuratur regionalnych w całym kraju pismo z załącznikiem. Załącznik to opinia prawna fundacji Instytut Kultury Prawnej Ordo Iuris na temat tego, kiedy prokuratura powinna dopatrywać się przestępstwa nakłaniania do aborcji" - napisała Ewa Siedlecka na swoim Blogu Konserwatywnym.
Zacytowała fragment pisma dyrektora Biura Prokuratora Krajowego Jarosława Duś: "W załączeniu uprzejmie przesyłam, do wiadomości i wykorzystania. (…) Uprzejmie proszę o przekazanie dokumentu do wiadomości prokuratorów wykonujących czynności służbowe w podległych jednostkach prokuratury".
Karać za radę lub informację
Opinia Ordo Iuris to Analiza dotycząca przestępstwa pomocy w aborcji, dotycząca art. 152 par. 2 Kodeksu karnego, który mówi, że "karze pozbawienia wolności do lat 3 podlega ten, kto udziela kobiecie ciężarnej pomocy w przerwaniu ciąży z naruszeniem przepisów ustawy lub ją do tego nakłania".
Według analizy, karana powinna być m.in. pomoc w przerwaniu ciąży udzielona poprzez dostarczenie narzędzi służących o tego celu, w tym sprzedaż leków wczesnoporonnych, dostarczenie rady lub informacji, np. gdzie lub w jaki sposób przerwać ciążę, skontaktowanie kobiety w ciąży z osobą przeprowadzającą aborcję, pokrycie kosztów przeprowadzenia zabiegu przerwania ciąży.
"Omawiane przestępstwo ma również charakter powszechny, a więc może popełnić je każdy" - argumentuje Instytut.
Karać też za "turystykę aborcyjną"
Jak dodaje autor analizy Ordo Iuris, art. 152 § 2 k.k. obejmuje swoim zakresem również tzw. turystykę aborcyjną. "Kluczowe jest bowiem samo udzielenie pomocy lub nakłanianie, a nie to czy i gdzie kobieta dokona ewentualnego zabiegu przerwania ciąży" - przekonuje.
"Znamiona udzielenia pomocy realizuje organizowanie tzw. turystyki aborcyjnej, mającej na celu ułatwienie kobietom chcącym przerwać ciążę wyjazdu do placówek medycznych znajdujących się w państwach o liberalniejszych unormowaniach w zakresie dopuszczalności takich zabiegów" - głosi dokument.
Siedlecka zwraca uwagę, że "Fundacja Instytut Kultury prawnej Ordo Iuris (związana z Opus Dei) jest organizacją prywatną, w dodatku nieposiadającą statusu organizacji pożytku publicznego (dzięki czemu nie musi publicznie ujawniać swoich źródeł finansowania). W dodatku jej organem nadzorującym jest minister kultury, a więc instytucja odległa od ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego".
To tylko jedno ze stanowisk
Jaki był cel wysłania tego pisma do prokuratur? Czy wcześniej jako wytyczne przesyłano też opinie innych instytucji prywatnych? - o to zapytaliśmy Prokuraturę Krajową.
"Opinia instytucji Ordo Iuris, która została wysłana do prokuratur, nie jest wytycznymi ani zaleceniami do stosowania w postępowaniach przygotowawczych. Opinia ta została przesłana jedynie do zapoznania się jako z jednym ze stanowisk reprezentowanym w ważkiej sprawie społecznej" - odpowiedziała nam rzeczniczka prasowa prokurator Ewa Bialik.
Wyjaśniła, że "wiążące dla podległych prokuratorów pisma w postaci wytycznych, poleceń i zarządzeń mogę pochodzić jedynie od Prokuratora Generalnego i jego Zastępców. Prokuratorzy, przy ocenie prawno-karnej materiału postępowania przygotowawczego, kierują się przede wszystkim przepisami ustaw - kodeksu karnego, kodeksu postępowania karnego oraz orzecznictwem sądów powszechnych".
siedlecka.blog.polityka.pl, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Komentarze