"Kompromis w zasadzie osiągnięty" - Piotrowicz o prezydenckich ustawach w serwisie 300polityka
Serwis 300polityka podał, że według przewodniczącego sejmowej komisji sprawiedliwości Stanisława Piotrowicza (PiS), udało się osiągnąć porozumienie w sprawie prezydenckich projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. W piątek po raz kolejny spotkał się on z Pawłem Muchą, ministrem z Kancelarii Prezydenta. Piotrowicz powiedział o "zgodzie na warunki brzegowe prezydenta".
300polityka poinformowała, że Piotrowicz miał powiedzieć o w "zasadzie osiągniętym kompromisie".
"Rzeczywiście, po trzecim dniu negocjacji, wypracowaliśmy porozumienie na tyle, że będzie możliwe rozpoczęcie prac w parlamencie na najbliższym posiedzeniu" - miał powiedzieć Piotrowicz, który dodał, że "jest zgoda, żeby zachować warunki brzegowe, o których mówił pan prezydent".
Według Piotrowicza są to: "wybór 3/5 i zagwarantowanie opozycji prawa wyboru do KRS, żeby nie był to wybór jednoklubowy. W przypadku, gdyby nie było takiej możliwości przez 3/5, to druga tura miałaby miejsce bezwzględną większością. Przy dobrej woli opozycji kandydaci- sędziowie zgłoszeni przez opozycję mieliby zagwarantowaną reprezentację w KRS" - stwierdził szef komisji sprawiedliwości.
- Zakończyliśmy omawianie projektów, naszym zdaniem ten materiał umożliwia to, by zostały one skierowane do prac parlamentarnych na najbliższym posiedzeniu Sejmu - powiedział Paweł Mucha po spotkaniu z Piotrowiczem w sprawie prezydenckich projektów ustaw o KRS i SN .
Mucha poinformował, że w piątek rozmawiał z Piotrowiczem pięć i pół godziny. Jak stwierdził, zakończyli omawianie prezydenckich projektów ustaw dotyczących Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego.
- W zakresie tego omówienia można powiedzieć udało się na przeprocedować całość tych ustaw. Uzgodniliśmy też, że na tyle te nasze ustalenia są już wiążące, że (...) naszym zdaniem ten materiał umożliwia, i tak mi zadeklarował pan przewodniczący Piotrowicz, żeby prace nad ustawami ruszyły jeszcze w listopadzie, żeby były skierowane ustawy prezydenckie do prac parlamentarnych na najbliższym posiedzeniu sejmu - powiedział Mucha.
Zastrzegł, że "oczywiście ostateczny głos" z jego strony, to jest zatwierdzenie tych ustaleń przez prezydenta Andrzeja Dudę, a ze strony większości parlamentarnej jest to zatwierdzenie ich przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
Najbliższe posiedzenie Sejmu planowane jest w dniach 22-24 listopada.
polsatnews.pl, 300polityka.pl, PAP
Czytaj więcej
Komentarze